Dht nedir?

Tracker yerine DHT kullanmanın en büyük avantajı, kaliteli torrent siteleri kapandığı zaman, kalitesiz sitelere mahkum olmamak. Bu sitelerde işler düzgün yürümediği için kullanıcılar tamamlanamayan dosyalara mahkum kalıyor. Elbette bu teknolojinin de dosyayı paylaşan bir kullanıcı yoksa yapabileceği bir şey yok. Ama varsa ve tracker farkında değilse, bulma ve dosyayı tamamlama şansını arttırıyor.

Hash; dosya veri iletişiminde gönderilen verinin eksiksiz olduğunu ispatlamak için, verinin sonuna hesaplanarak konulan ektir. Yani birinden 100 MB'lik bir x filmini istediğimizde bize 100 MB'lik dosya gönderiliyor ama; bu acaba istediğimiz film mi? İşte bunun doğrulamasını yapan şey HASH'tır.

Genelde P2P bir takım ilegal olabilecek paylaşımlarda kullanıldığı için bir çok kullanıcı P2P programlarında DHT'yi paylaşıma kapatır ve bu yüzden P2P geri bildirimleri düşük düzeyde kalır. Aslında sadece IP ve o IP'nin port değerlerini içerdiği için siz sabit IP kullanıcısı değilseniz ve İnternet'e her girdiğinizde yeni bir IP alıyor iseniz teoride siz P2P kullanmasanız bile P2P kullanan birinin IP'sini kullanmakta olma ihtimaliniz vardır. Bu açıdan P2P kullanıcısı iseniz ve sabit IP'niz varsa bile bunun hiç bir anlamı kalmayacaktır; çünkü çeşitli hacker'lerin yazdığı programlar ile bir çok IP söz konusu P2P adreslemelerine eklenmektedir. Bir çok illegal P2P dosyası içerisinde IBM, MS, Google, Yahoo! gibi bir çok yasal firmanın IP'leri bile P2P dosyası içerisinde kaynak sorgulamasında görülebilmekte ve P2P dosyalarının ne ölçüde yasal delil teşkil edeceği konusunda belirsiz bir durum oluşmaktadır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç