DHBT nedir?

DHBT, Din Hizmetleri Alan Bilgi Testi nin kısaltmasıdır.

Diyanet İşleri Başkanlığınca İmam-Hatip müezzin kayyum ve Kuran kursu öğretici alım sınavlarında kullanılan yeterlilik sınavı kaldırılmıştır. Yerine din hizmetleri alan bilgisi testi DHBT getirilmiştir.

DHBT sınavı ÖSYM tarafından yapılacak, lise mezunları, önlisans mezunları ve lisans mezunları için ayrı ayrı puan hesaplaması yapılacak, bundan sonra Kuran kursu öğreticisi imam hatip ve müezzin kayyum kadrolarına ilk defa açıktan atanacaklara veya sözleşmeli atanacaklara bu puan hesaplanarak yerleştirme yapılacaktır.

DHBT sınavı

2016 DHBT Sınavı 6 Kasım 2016 tarihinde gerçekleştirilecektir. DHBT sınavları, tek oturumda yapılıp, cevaplama süresi 60 dakika olarak belirlenmektedir. Sınavlar, sabah saat 9.30'da başlatılmaktadır.

Sınavda çoktan seçmeli sorulardan oluşacak testler uygulanacak, cevaplar cevap kağıtlarına işaretlenecek, cevap kağıtları ÖSYM’de optik okuyucularla okunacak ve bilgisayarla değerlendirilecektir. Sınavda adaylar cevaplarını, cevap kağıdında ilgili alanlara işaretleyeceklerdir. Cevap kağıdı yerine soru kitapçıklarına yapılan işaretler kesinlikle değerlendirilmeyeceği açıklanmıştır.

DHBT konuları ve soruları

a) DHBT, çoktan seçmeli test olarak uygulanacaktır.
b) DHBT nin ilk bölümü (DHBT-1) temel din bilgisi sorularından oluşacaktır ve tüm öğrenim düzeyleri için ortak olacaktır.

DHBT-1 de aşağıdaki konulardan sorular yer alacaktır.

1. İslam inanç esasları
2. İslam ibadet esasları
3. Kur an bilgisi (Kur an tarihi, tecvid, Kur an ı anlama ve meal bilgisi)
4. Siyer
5. İslam Ahlakı
c) DHBT nin ikinci bölümünde (DHBT-2) adayların öğrenim düzeyine göre sorular sorulacaktır. Bu sorular, lisans düzeyinde sınava katılacaklar için İlahiyat Fakültesi müfredatını, ön lisans düzeyinde sınava katılacaklar için İlahiyat ön lisans programı müfredatını, ortaöğretim düzeyinde sınava katılacaklar için İmam Hatip Lisesi müfredatını içeren sorulardan oluşacaktır.

DHBT-2 de aşağıdaki konulardan sorular yer alacaktır.

1. Tefsir
2. Fıkıh
3. Hadis
4. Akaid & Kelam
5. İslam tarihi
6. Dinler ve mezhepler tarihi
7. Dini hitabet

DHBT’ye başvuru durumu

Diyanet İşleri Başkanlığında din hizmetlerinde görev almak isteyenler KPSS ile birlikte yapılacak olan Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testine de (DHBT) katılmak zorundadır. DHBT’ye katılmak isteyen adaylar bu alanı işaretleyeceklerdir. Bu alanda işaretleme yapmayan adaylar, yapılacak DHBT’ye katılamazlar. Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB) bünyesinde din hizmetlerinde görev alacak personelin atanmasında kullanılacak puanların hesaplanmasında, KPSS Genel Yetenek ve Genel Kültür Testleri sonuçları kullanılacaktır.

Bu nedenle, Diyanet İşleri Başkanlığında din hizmetlerinde görev almak isteyenler, KPSS’ye ve yapılacak Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testine (DHBT) katılmak zorundadır. Diyanet İşleri Başkanlığında din hizmetlerinde görev almak amacıyla sınava girecek adayların, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan duyuruları, sınava başvuru yapmadan önce dikkatle incelemeleri gerekmektedir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç