DHA nedir?

DHA, docosahexaenoic asit, her yaştan insanların sağlığı üzerinde yararlı etkiler gösteren uzun zincirli bir omega-3 yağ asitidir. Vücudun pek çok bölgesinde bulunur. İnsan beynindeki hücrelerin yenilenmesine yardım eder, beyin ve retina hücrelerinin çoğalmasını sağlar.

DHA özellikleri nelerdir?

Beynin gri renkli maddesine ve gözün retinasına ait yapının en önemli olan yapısal yağlı kısımdır. Beyindeki omega-3 yağ asitlerinin %97’sini, retinadaki omega-3 yağ asitlerinin 93’ünü oluşturur.Kalp dokusunun çok önemli bir bileşenidir. Anne sütünde doğal olarak bulunur.

Kalp krizi, kalp damar hastalıkları, depresyon, migren türü baş ağrıları, eklem romatizmaları, şeker hastalığı, yüksek kolesterol ve tansiyon, bazı alerji türleri ile kanser gibi bir çok hastalıktan korunmada önemli etkisi kanıtlanmıştır.

DHA faydaları nelerdir?

DHA, anne olacaklar açısından sağlıklı bir hamileliği destekler.
DHA, cenin ve bebeklerin zihinsel ve göz gelişimi açısından önemlidir.
DHA, nörolojik fonksiyonların desteklenmesi açısından önemlidir.
DHA, Amerikan Kalp Derneği (AHA) tarafından tüketimi tavsiye edilen omega-3 yağ asitlerinden ve kalbin anahtar bileşenlerinden biridir.
DHA, yeni yürümeye başlayan bebeklerin, çocukların, gençlerin ve erişkinlerin beyin, göz ve kalp sağlığını desteklemektedir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç