DFS nedir?

İngilizce "distributed file system" kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Türkçe'de "Dağıtık dosya sistemi" anlamına gelmektedir.

Dfs; Bilgisayar network'ü üzerinde paylaştırılmış tüm bilgi ve belgelerin tek noktadan paylaştırılması ve kolay bir şekilde yönetilmesi işine yarayan bir dosya sistemi hizmetidir.

Dfs sadece sunucu işletim sistemlerinde bulunan bir hizmettir. Windows 2000 ile verilmeye başlanan bu hizmet Windows Server 2003, Windows Server 2008 ve Windows Server 2008 R2'de dahada geliştirilmiş bir şekilde karşımıza çıkmaktadır.

Kullanıcıların ağda paylaşılan bütün kaynakları aramaları çok zor hatta imkansızdır. Bunun yerine son kullanıcı DFS Root’a erişerek istediği dosyaya kolayca ulaşabilecektir.

Dfs domain ortamında çalışmaktadır. Ortamda domain yapısı yoksa bu yapıyı kurmadan Dfs hizmetini kullanamazsınız.

DFS root nedir?

Dfs hiyeraşisinin en üst düzeyidir.

DFS link nedir?

DFS ile paylaşılan DFS klasörü arasındaki bağlantıya verilen isimdir.

Windows server 2012 DFS ile gelen yenilikler

1. DFS çoğaltma işleminin Windows PowerShell üzerinden yapılabilmesi için yeni Windows PowerShell modülü eklenmiştir.

2. DFS çoğaltma işlemi Windows Yönetim Alt Yapısı (WMI) desteği eklenmiştir.

3. Veri tabanı klonlama özelliği getirilerek DFS sunucuları üzerinde bulunan veritabanının klonlanabilmesi sağlanmıştır.

4. Windows Server 2012 ile beraber gelen WMIv2 ile DFS Namespace ‘lerinizi daha programatik yönetebilirsiniz.

DFS replikasyon nedir?

Ana sunucularımız üzerinde bulunan verilerin, network üzerinde yapılandırmış olduğumuz diğer sunucu üzerine anlık olarak taşınması işlemine DFS replikasyon denir.

DFS kurulumu

Server 2008 öncesi sürümlerde DFS kurulumunu başlatmak için, Start - Programs - Administrative Tools - Distributed File System yolunu izlemesiniz.

Server 2008 ve sonrasında ise önce Server Manager Konsoluna girerek ardından Server Roles olarak File Services seçip ileri diyerek bir sonraki Role Services ekranındaysa  Distributed file system, DFS namespace, DFS replication seçeneklerini seçerek kurulumu başlatabilirsiniz.

Dış bağlantılar

Sunucu nedir?

Server nedir?

İşletim sistemi nedir?

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç