Deve dikeni nedir?

Kırlarda, kendiliğinden yetişen bir diken çeşididir. Boyu 1 metreye kadar yükselir. Taçyaprağı bitişik olan ikiçeneklilerin bileşikgiller familyasındandır. Tarım bakımından zararlıdır. Battığı yerde 'kızarıklık yapar ve oldukça da acı verir. Rusya, Batı Sibirya, Ön ve Orta Asya’da yetiştirilmektedir. "Alhagi mourorum" çeşiti ise Kuzey Afrika, Türkiye, Arabistan, İran’da yetişen, step ve çöllerin karakteristik bitkisidir. Yaprakları dikenli, çiçekleri pembe-kırmızı renkli, bir metre boyundadır.

Deve dikeni, dikenli bitkiler grubundadır. Yazları erguvan renginde çiçek açar. Devedikeni ‘ne Değişik isimler de verilmiştir.Bunlardan bazıları; Ak kız, Eşek dikeni, Kenger otu ve Kansa dır. Uzunlukları 1 metreye kadar ulaşabilir. Genellikle yol kenarlarında yetişdikleri gibi tohumları kolay yayıldığı için tarım alanlarında da oldukça fazla bulunabilirler. Tarım alanlarında istenmeyen zararlı bitki sınıfındadır. Anavatanı Afrika olup Türkiye’nin bir çok bölgesinde yetişir. Özellikle Akdeniz, Marmara ve Egede oldukça yaygındır.

Özellikleri

İkinci derecede sıcak ve kurudur. Akdeniz, Karadeniz, Ege ve Marmara bölgelerinde yetişir. 150 santimetreye kadar uzar. Genellikle güneşli yol kıyılarında ve tarlaların aralarında yetişir. Yaprakları soluk yeşil renkli, beyaz damarlı ve dikenlidir. Sapın ucunda enginarı andıran mor çiçekleri vardır. Meyveleri 5 ile 7 milimetre uzunluğundadır. Ağustos-eylül aylarında olgunlaşan meyveler toplanır ve açık havada iyice kurutulur.

Faydaları

• Karaciğer hücrelerinin yenilenmesinde önemli rol oynar. Karaciğer hastalıklarına bağlı tedavilerde kullanılır. 
• Hepatit ve Sarılığa iyi gelir.
• Kabızlığa iyi gelir.
• Prostat sorununda kullanılır.
• Sindirim sistemini kuvvetlendirir.
• Vücut direncini arttırır.
• Tohumları safra salgılatır.
• Safra Kesesi hastalıklarının tedavisinde kullanılır.
• İştahı açar.
• Mideyi kuvvetlendirir, hazmı kolaylaştırır ve sindirim sistemi hastalıklarına iyi gelir.
• Deve Dikeni Ateşi düşürür. Terletir ve vücuda rahatlık verir.
• Kramp çözücüdür.
• Migrene karşı faydalıdır.
• Damar tıkanıklığını önlemeye yardımcı olur.
• Antioksidan etkileri ile cilt ve prostat kanserine karşı koruyucudur.

Kullanım alanları

Bitkinin etken maddeleri karaciğeri genel anlamda korur ve özellikle çok yaygın olan karaciğer yağlanmasında rejeneratif(doku yenileyici) etkiye sahiptir. Karaciğer hastalıkları gitgide yaygınlaşmaya başladı. Genellikle sarılıkla birlikte görülen akut hepatit (bulaşıcı karaciğer iltihabı) zamanımızda adeta salgın hastalıklar sınıfına girdi denilebilir. Ama gereğinden fazla beslenme ve aşırı alkol tüketimi de, karaciğer dokularının büyük bir bölümünü çalışamaz duruma sokan karaciğer yağlanmasına yol açabiliyor. İşte bu durumda devedikeni tohumu. hiçbir yan etkisi olmayan, spesifik/özgül) bitkisel ilaçların en önde gelenidir.

devedikeni

Bitkinin etken maddesi Silymarin, yüksek dozlarda bile hiçbir yan etki içermez ve karaciğer dokularının yenilenmesinde fevkalade etkilidir. Ayrıca bu etken madde, karaciğeri zararlı ve zehirli maddelerden de büyük bir başarıyla temizleyebiliyor. En etkili zehirlerle yapılan hayvan deneyleriyle kanıtlanmış bir gerçektir bitkinin bu önemli özelliği. Kısaca söylemek gerekirse, duyarlı ve hasta karaciğerlerin korunması için, devedikeni tohumu çayı bir kür biçiminde önerilmelidir. Gerçi tıp. doktorları genellikle karaciğer hastalarına çay kürü önermez, ama bitkinin preparatlarını kullandırırlar.

Standardize edilmiş bu preparatlar gerçekten de bitki çayından daha etkili olabilirler. Bu tedavi sonunda rahatsızlıklar kısa sürede azalır ve kişi genellikle eski sağlığına kavuşur. Hepatit ve sarılık hastalıklarına karşı veya bir iltihaplanma, aşırı alkol tüketimi veya uygulanmış olan bir kemoterapi nedeniyle oluşan karaciğer zararlarına karşı da öncelikle devedikeni tohumu çayı veya preparatları kullandırılmalıdır. Bağışıklık sisteminin işlevinde önemli görevleri olan karaciğer, herhangi bir nedenden ötürü uygulanan kemoterapilerden büyük zararlar görebilir. Bu tür zararların belirli sınırlar içinde kalması için de, uygulanan kemoteripelere eşzamanlı olarak devedikeni çayı veya preparatlar mutlaka kullandırılmalıdır.

Kullanım biçimleri

Bir tatlı kaşığı dolusu devedikeni tohumu havanda hafifçe ezilir, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar derecede sıcak suyla haşlanır, 10-15 dakika demlendirildikten sonra süzülür. Taze demlenmiş çay sıcakken ve yudumlanarak, sabahları aç kamına, öğlen yemeğinden yarım saat önce ve yatmadan yarım saat önce birer bardak içilir. Devedikeni tohumu, Nane ile karıştırılarak da demlenebilir; böylece, yalnızca yeni bir lezzet oluşturmakla kalınmayıp, çayın iyileştirici gücü de arttırılmış olur.

Kullanıldığı yerler

Develerin önemli besin kaynağıdır. Sıcak günlerde bu bitkilerden bala benzeyen bir besin sıvısı (İran mandası) çıkar ki bu, besin olarak kullanıldığı gibi halk tıbbında da kullanılır.

Sözlükte "devedikeni" ne demek?

1. Bileşikgillerden, yaprakları dikenli, çeşitli türleri içine alan bir kır bitkisi, karayandık (carduus, circium, onoporden).

Devedikeni kelimesinin ingilizcesi

n. creeping thistle, thistle, sawwort, golden thistle

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç