Deizm nedir?

Toplumlarda çok çeşitli inanç şekilleri ortaya çıkmıştır bu inanç şekillerinden biride deizm'dir. Deizm; 17. ve 18. yüzyılda ortaya çıkmış tüm dinleri reddeden Tanrı'yı sadece bir ilk neden olarak kabul eden yani tanrının varlığına inanan inanç felsefesi şeklidir.

Semavi dinlerde yani Musevilik, Hıristiyanlık, islam gibi dinlerde insanın, önceden evrim geçirmeksizin yaratıldığına inanılır. Bu inanış deizmde yoktur. Deistler genelde doğaüstü olayları (kehanet veyahutta mucizeler), yaradanın dinlerle olan bağını, kutsal metinleri ve ortaya çıkmış tüm dinleri reddederler.

Bunun yerine; deistler doğru dini inanışların insan mantığında ve doğal Dünya'nın kanunlarında görmeyi tercih ederler. Bu doğrultuda da; varolan tek bir tanrının ya da üstün varlığı kabul ederler.

Deizm'in kabul etmediği öğeler nelerdir?

1- tanrı tarafından ilan edilmiş veyahutta yazıldığı iddia edilen kitaplara sahip olan dinlerin reddi.

2- İncil'in Tanrı'nın sözü olduğunun reddi.

3- Mucizelerin ve kehanetlerin reddi.

4- Dini bilinmez öğelerin reddi.

5- İncil'deki yaratılış hikayesinin ve insanların doğuşta günahkar olduklarının reddi.

6- Hristiyanlığın reddi.

Deizm'in kabul ettiği öğeler nelerdir?

1- Tanrı vardır ve kainatı yaratmıştır.

2- Tanrı insanların mantıksal davranmasını ister.

3- İnsanların ruhları ölümden sonra hala vardır, bu doğrultuda ölümden sonra yaşam da vardır.

4- Yaşam sonrasında, Tanrı iyi davranışlarımızı ödüllendirecek, kötü davranışlarımızı cezalandıracaktır.

Deizm'in dayandığı temel nedir?

Akıla ve doğaya. Evrene bakınca bir düzen görürüz ve bu düzen bizi bir tanrı ya da tasarımcı inancına götürür.

Deizm tanru inancını kabul ediyorsa deizm ile Dinlerin arasında ne fark vardır?

Deizm doğaya ve akla dayanır, vahiye dayanmaz. Diğer tüm dinler vahiye ya da kutsal kitaplara dayalıdırlar. Deizmde bir rahibe papaza ya da imama gerek yoktur. Deizm de ihtiyaç olan tek şey kendi sağduyumuz ve düşünme becerimizdir.

Deistler dua ederler mi?

Sadece şükür ve teşekkür için dua edebilirler, tanrıya dikte etmezler. Dua için belli bir yer ve zaman, belirli bir vücut duruşları yoktur.

Dış Bağlantılar

Örnek deist sembolü

Yorumlar

Hülya Özçelik 23.03.2016
Son derece inançlı biri olarak deizme inanmıyorum. Allah'a ve islamın şartlarına imanın şartlarına kesinlikle inanıyorum. Yukarıdaki yorumlara baktığımda müslümanların müslümanlara yaptığı kötülüklerden sonra deizmi seçtim gibi bir söylem var. Tamamda bunları yapanlar zaten para için ruhunu şeytana satan ve öbür dünyasını kaybeden dinden çıkan kafirlerdir, yani sapkınlardır. Bizler onlara bakarak mı inancımızı yönlendireceğiz? Kuran'ı Kerim'i okuyarak ve anlamaya çalışarak dinimizi yaşamalıyız.
Cevapla
Hülya 20.03.2016
Müslümanın müslümanı para için öldürdüğü bir din mi islam. İslam herşeyden önce hoşgörüdür ama yorumlara baktıkça hoşgörüden bile yoksun sizler bence en azından allaha inanan ama belkide sizin gibiler yüzünden dinden soğumuş birinin çığlığını bile kabul edemeyecek kadar kibirlisiniz ve kul ile allah arasına girip yorum yapmayı bile kendinize hak görüyorsunuz.
Cevapla
Sevim 14.03.2016
Ee yuh yani. İslam'dan sonra deizm inancına sahip olmak? Rabbim hidayet versin. Gerçekten üzüldüm. Şeytanın insanın yolunu saptırtmasıdır bunlar.Başkaca bir şey değil.
Cevapla
Yusuf 11.03.2016
Kardeşim sen semavi dinleri din saymıyosun da o seni şasirtan aklına mı inaniyosun öyleyse eger sen aklına çok güveniyorsan neden bu hayatta yanlış şeyler yapıp üzülüyosun madem aklın bu kadar çalışıyo normal hayatta neden bu kadar o yanılmayan aklın yanlışı seçiyo o salak beynin çalışmıyo ve o yanlışları yapıp seni yanıltan aklının doğrularina inanıyosun ne diyim kardeşim inşallah çok yanarsın...
Cevapla
Kemal Turan 07.03.2016
Ben bu yaşıma kadar İslam ile yaşadım ama gördüm ki İslam dini bana mantıksız gelmeye başladı kendi aklıma güvenerek deist olmaya karar verdim.
Cevapla
İsa 04.03.2016
54 yıl haybeye geçmiş bir yaşam o halde hüsrana uğrayan kavim içindesiniz.
Cevapla
Fatma akdemir 24.02.2016
Ben 54 yaşında bayanım bugüne katar İslam inancına göre yasadım ancak gördüm ki İslam dini ve diğer semavi dinlerin dinle uzakdan yakından ilkileri yoktur. Bu yüzden deistliği sectim, araştırdım. Bana en yakın olan deizim.
Cevapla
ahmet yiğit 02.03.2016
Ben 54 yaşında bayanım bugüne katar İslam inancına göre yasadım ancak gördüm ki İslam dini ve diğer semavi dinlerin "dinle" uzaktan yakından ilkileri yoktur demişsiniz. "dinle" kast ettiğiniz nedir acaba yani islam dinini kıyas ettiğiniz şey ("dinle") nedir?
Cevapla

Yorum ekle

Vazgeç