Deformasyon nedir?

Çeşitli iç ve dış kuvvetlerin etkisi ile bir cismin birim şekil değiştirmesi, şekil bozukluğu, orijinal şeklinden başkalaşmaya uğramasına deformasyon denir.

Amaç: Çeşitli mühendislik yapılarının tasarımında, öncelikle dış kuvvetler etkisi ile malzemelerde oluşan ve mukavemet bilimi prensiplerine göre hesaplanan gerilme ve şekil değişimi göz önüne alınır. Çeşitli şekillerde uygulanan dış kuvvetler karşısında malzemelerin deformasyon ve kırılma davranışları malzeme biliminin konusu olup, mühendislik tasarımlarının boyutlandırılmasında anahtar rol oynamaktadır. Bu derste malzeme bilimi kapsamına giren deformasyon ve kırılma ile mukavemet bilimi kapsamına giren gerilme analizi arasında ilişki kurularak, mühendislerin "Mekanik Özellik-Gerilme Hali" ilişkisini daha iyi anlamaları ve servis koşullarını da göz önüne alarak daha bilinçli malzeme seçimi yapabilecek formasyon kazanmaları amaçlanmıştır.

İçerik: Cisimlerde zorlanma türleri. Izotropik Elastiste, Gerilme ve Şekil Değişimi için Mohr Daireleri. Makroskopic Plastiste. Akma Kriterleri. Sünek malzemelerin makroskopik deformasyon davranışı. Kırılma ve Kırılma Mekaniği. Yorulma. Çatlak İlerlemesi.

Sözlükte "deformasyon" ne demek?

Biçimbozum.

Deformasyon kelimesinin ingilizcesi

n. deformation
Köken: Fransızca

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç