Defne nedir?

Kışın yapraklarını dökmeyen bir ağaçtır. Doğu Akdeniz memleketlerinde yetişir. Yaprakları güzel kokulu, biçimlidir. Bu yüzden eskiden beri yaprak biçimi süslere örnek olmuştur. Defne, ikiçeneklilerin defnegiller familyasındandır. Boyu 10 metreye kadar uzayabilir. Çiçekleri sarı renkte, küçüktür. Meyvesi mavimtırak siyahtır. Defne yaprakları hoş kokulu olduğu için et ve bilhassa balık yemeklerine güzel koku vermekte kullanılır.

Danile Defoe asıl şöhretini 1719'da yayımlanan Robinson Crusoe adlı romanıyla yaptı. Eser, elinde hiç bir araç olmayan medeni bir insanın (Alexander Selkirk adındaki denizcinin) bir adada tabiatla mücadelesini anlatır. Türkçe'ye ve başka dillere defalarca çevrilmiştir. Defoe'nin daha başka önemli eserleri de vardır.

Almaşık sapın iki yanında karşılıklı değil de aralıklı olarak bir sağda, bir solda bitmiş yapraklar şeklinde dizilmiş, 7.5-10 cm uzunluğundaki yapraklar oval biçimli, donuk renkli derimsi ve sert kenarları da genellikle dalgalıdır. Bitkinin sarımsı veya yeşilimsi beyaz renkte küçük çiçekleri, olgunlaştığında rengi koyu mora dönen tek tohumlu, etli meyveleri vardır.

Kimi yörelerde “tahnel, tehnel, teynel, tenel” de denilen bu bitkinin çoğunlukla yapraklarından baharat, meyvelerinden yağ elde edilmektedir. Anadolu dağlarının yaz kış yeşil süsü olan defne, kozmetik sanayinin de gözbebeğidir. Türkiye’nin özellikle Akdeniz, Ege, Marmara ve Karadeniz kıyı kesimlerinde yetişen defne Türkiye’nin ihraç edilen önemli orman ürünlerinden biridir.

Yunanistan üzerinden Fransa ve İtalya’ya hammadde olarak gönderilen defne ilginçtir oradaki tesislerde işlenerek parfüm sanayinde kullanılır ve yeniden Türkiye’ye döner. Defne eski zamanların en gözde süs takılarından biridir. Yapılan arkeolojik kazılarda ele geçen ve müzelerde sergilenen süs ve takıeşyalarında defne yaprakları işlenmiştir. Kralların, şairlerin başında taç olarak defne vardır.

defne

Kullanıldığı yerler

Bitkinin kullanılan kısmı yaprak ve meyveleridir. Yaprakları uçucu yağ yönünden zengindir. Baharat olarak kullanılır. Defne meyvelerinde de uçucu yağ ve diğer yağlar, acı maddeler bulunur. Meyveleri midevi ve sinir ağrılarına karşı kullanılır. Meyve yapraklarından elde edilen yağ cildi tahriş edici merhemlerin içine konur. Aynı maksat için veteriner hekimlikte de, bundan başka sabun ve şampuanlara koku vermek için de kullanılır.

Sözlükte "defne" ne demek?

1. Defnegillerden, yaprakları güzel kokulu ve yaz kış yeşil olan bir ağaç (laurus nobilis).

Defne kelimesinin ingilizcesi

n. laurel, bay, Daphne
Köken: Yunanca

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç