De facto nedir?

De facto içinde bulunduğu alana göre farklı anlamlara gelebilmektedir. Öncelikle bu terimin sözlük anlamlarını öğrenerek başlayalım. De facto, Latince kökenli bir kelimedir.

De facto, sıfat olarak "fiili, fiilen yapılan, gerçekten yapılan" anlamına gelir.

De facto, zarf olarakta "fiilen, bilfiil" anlamına gelmektedir.

Uluslararası ilişkilerde De facto ne anlama gelir?

Uluslararası ilişkilerde De facto; bir devleti fiili olarak tanıma anlamına gelmektedir.

Hukukta De facto ne anlama gelmektedir?

De facto veya de fakto, "gerçekte", "uygulamada", "fiilen", "fiili" ya da "pratikte" anlamında kullanılan Latince deyiştir. "Kanuna göre" veya "hukuki olarak" anlamına gelen de jure ile karşıt olarak sıkça kullanılır. Yasal bir durumu tartışırken de jure konu hakkında kanunların ne söylediğini, de facto ise gerçek hayatta uygulamanın nasıl olduğunu belirtir. Bu uygulama yasal olabilir ya da olmayabilir.

Evlilikte De facto ne anlama gelmektedir?

Kanunen evli olmayan ancak beraber yaşayan kimselerin bir kısmının durumu "de facto evlilik" olarak tanımlanır. Bir ilişkinin "de facto evlilik" olabilmesi için belirli şartları yerine getirmesi gerekir. Bu şartlar ülkeden ülkeye değişmekle beraber genelde, tarafların aileye maddi katkısı, çocuk durumu, ilişkinin süresi gibi durumlar göz önünde bulundurulur.

Giyim'de De facto nedir?

Def facto aynı zamanda bir giyim markasıdır. Markanın internet adresine dış bağlantılar başlığımız altından ulaşabilirsiniz.

Dış Bağlantılar

web sayfası" href="http://www.defacto.com.tr/">Giyim markası De factonun resmi web sayfası

De facto ne demek? (Ekonomi)

Latince’de gerçek durum anlamına gelir. İktisatta, gerçekte, uygulamada, mevcut durumda, yasal veya ahlaki düşünceler dikkate alındığında, gibi anlamları vardır (Bkz. de Jure).

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç