DDNS nedir?

Web sitesi yayınlamak veya uygulamaları çalıştırmak için genelde statik IP adresi gereklidir. Her zaman o IP adresi kullanılır. Fakat IP adresi statik olmadan da sanki statikmiş gibi kullanılabilir.

DDNS ise IP adresi dinamik bile olsa, yani sürekli değişse bile otomatik olarak DNS adresimizi değiştirerek, sitenin veya uygulamanın kullanılabilir olmasını sağlar. IP adresi değiştiğinde, DNS sunucusu da, IP adresi de otomatik olarak değişir.

Dinamik DNS başlıca iki kullanım alanına sahiptir

İnternet ve alan adlarıyla (domain) ilgili hizmetleri yürütenler, İnternetin gerektiği gibi çalışması ve sayısal IP adresleri değişebilen sunucu ve hizmetlere kesintisiz erişim sağlamak amacıyla DNS sunucu bilgilerini güncellemek ve güncel tutmak için router, geçitleri (gateways) ve bilgisayar sistemlerini kullanırlar.

Bu güncelleme sürecine dinamik DNS güncelleme denilmektedir. Bir İnternet Servis Sağlayıcı (ISS) üzerinden İnternete bağlanan kullanıcılara ISS tarafından sayısal bir IP adresi tahsis edilir. Bu adres bir oturumdan diğerine değişebileceği gibi (dinamik IP adresi), sabit de olabilir (statik IP adresi).

Diğelim ki eğer bilgisayara başka bir noktadan (uzak bir noktadan) erişim gerekiyorsa sayısal bir adres uygun olmayabilecektir, çünkü örneğin bilgisayar kapatılıp açıldığında değişebilecektir. Örneğin uzak bir noktadan evinizdeki bilgisayara erişmeniz gerektiğini varsayalım. Eğer sadece bilgisayarınızın adresi biliniyorsa VPN üzerinden, ya da VNC sunucu gibi uzaktan kontrol programıyla ulaşılabilir.

En bilinen ddns şirketi dyndns.com dur. Burada bedava ve paralı hizmet mevcuttur.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç