Dbm nedir?

Dbm kısaltmasının açılımı "Decibel Milliwatt" şeklindedir. Türkçe'de "Desibel Miliwatt" anlamına gelmektedir.

Desibel; Ses şiddeti birimidir.

Miliwatt; SI  birim sistemindede bulunan, uluslararası standart güç (enerji) birimine verilen isimdir. Miliwatt, wattın binde biridir.

Dbm; Bir kablosuz sistemin gücünü belirlemek için kullanılan bir kavramdır.

Kablosuz mühendisleri, sinyal gücünü dBm ile ifade etmektedirler.

Desibel göreceli bir ölçü birimidir. İki değerinbirbirine oranını verir. Desibel bilgisi iki sinyalin gerçek değerleri ile ilgili bilgi içermez.

Herhangi bir sinyalin gerçek güç değeri ile ilgili bilgi veren birim dBm dir ve aşağıdaki gibi tanımlanır.

Her şeyden önce dB denince iki büyüklüğün birbirine oranına bağlı olarak bir değer verildiğini unutmamak gerekir. Yani dB olarak verilen bir sonuç nispi bir ölçüm sonucudur. dB değeri iki büyüklüğün oranlanıp logaritması alınarak elde edilir [örnek :10^5 gibi büyük oranların yerine 10*log(10^5) = 50dB kullanıyoruz]. dB, en yaygın olarak giriş-çıkış güçleri oranının ifadesinde kullanılır. Atıyorum: 0.5W girişli 5W çıkışlı bir güç yükselticisinin kazancını: Kazanç=10 * log(5/0.5) den 10 dB olarak ifade ediyoruz.

Bazen karşılaştırılan büyüklükler güç yerine akım veya gerilim olur, bu durumda 10*log(oran) yerine 20*log(oran) kullanılır. Çünkü güç, akım veya gerilimin karesiyle orantılıdır. Giriş çıkış dirençlerinin aynı olduğu varsayılırsa bu oran yukarıda verdiğimiz örnekteki gibi giriş-çıkış güç oranını verir. Büyüklüklerin 10*log unun alınması çok büyük değerlerin yazılmasını ve söylenmesini daha makul hale getirirken çok katlı devrelerin toplam kazancının bulunmasını da nispeten kolaylaşıtırır.

Örneğin toplam kazancı A db olan bir devrenin son katına C kazançlı bir yükseltici bağlarsak toplam kazancımız A+C db olur. [log (A*C)=log A + log C gereğince]. db nin haricinde benim bildiğim dbm, dbW, dbV, dbmV gibi birimler de kullanılır. Yine bunlar da nispidir ancak referans alınan bir büyüklük vardır, şöyle ki: dbm herhangi bir güç büyüklüğünün 1mW a oranlanıp 10*log alınması sonucunda elde edilir. A watt lık bir güç 10*log(A/1mW) dbm dir. Örnek: 10mW lık güç: 10*log(10mW/1mW)= 10dbm dir.

Aynı şekilde 10W lık bir gücü dbm cinsinden ifade etmek istersek: 10*log(10/10^-3)=40 dbm. dBm yerine bazen dbmW kullanılır(aynı anlamda).  dbW da söz konusu gücün 1W a oranlanıp 10*log alınmasıyla elde edilir. dbV söz konusu gerilimin 1V a oranlanıp 10*log alınmasıyla, dbmV ise söz konusu gerilimin 1mV a oranlanıp 10*log alınmasıyla elde edilir.

dbm

Dbm nerelerde kullanılır?

Gücün uygun bir ölçüsü olarak, radyo, mikrodalga fırın ve fiber optik ağlarında kullanılır.

Dbm neden kullanılır?

Kısa bir biçimde hem çok büyük hemde çok küçük değerleri ifade yeteneğine sahip olması sebebiyle kullanılır.

Dbm'e göre watt, mW, dBW dönüşüm tablosu

dbm

Dış bağlantılar

Online Dbm birim çeviricisi


Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç