Dang nedir?

Virüslü bir hastalıktır. Sivrisineklerle bulaşır. Hastalık ateş ve halsizlikle başlar; 3 - 4 gün sonra ateş düşer, fakat 18 - 30 saat sonra tekrar yükselir. Bu arada hastanın derisinde dökmeler olur. Dang hastalığına daha çok tropikal bölgelerde rastlanır. Bununla beraber bir ara Yunanistan'da çok şiddetli bir dang salgını olmuştur. Hastalığın özel bir ilacı yoktur. Belirtilerine göre tedavi tatbik edilir. Hastalığı geçirenler beş yıllık bir bağışıklık kazanırlar.

Dang humması aşısı için çalışmalar sürmekte ancak yakın gelecekte aşı geliştirilmesi pek beklenmemektedir. Son yıllarda Dang hummasının salgına dönüşmesine asıl sebep olarak gelişmekte olan ülkelerdeki içme suyu, çöp ve atık toplama hizmetlerinin yetersiz olması gösterilmektedir. Dang humması Aedes Aegypti cinsi sivrisinekler sayesinde yayılır. Bu hastalığı yayan birkaç tür sivrisinek daha bulunur. Hafif ve orta derecede seyreden durumlarda oral yolalr ile alınan ilaçlar ile bu hastalıktan kolayca kurtulmak mümkündür.

Ancak ileiriki aşamalardaki dang hummasında hastalıklı kişide kan transfüzyonuna varan derecelerde destekleyici tedavi uygulanmaktadır. Dünyada 110’dan fazla ülkede Dang humması endemik olarak kabul etmektedir ve özellikle 2. DÜnya Savaşından bu yana küresel br sorun olarak kabul edilmektedir. DÜnya Sağlık Örgütü (WHO) nun verilerine göre her yıl dünyada 50 milyon insan dang humması virüsünü kapmaktadır.

Dang hastalığının belirtileri

Dang hummasının semptomlarından bazıları şunlardır: baş ağrısı, kızamık görünüşlü cilt kızarıklıkları ve kaslarda ve eklemlerde ağrı. Dang humması, az sayıda insanda hayatı risk haline gelebilir. Bunlardan ilki hemorajik ateş olup kan damarlarında kanama ve sızıntının yanı sıra kanın pıhtılaşmasını sağlar ve düşük seviyede kan görülmesine neden olur. İkincisi dang şoku sendromudur ve tehlikeli derecede düşük tansiyona neden olur.

dang

Hastalığın seyri

Dang üç form halinde meydana gelir:
1. Dang hummas: Ani ateş ile başlayan ve genel semptomlar ve bazen de maküler cilt döküntüsü ile takip eden akut ateşli bir hastalıktır. Çok şiddetli kas ağrıları yüzünden “kırık kemik humması” olarak bilinir. Ateş iki fazlı olabilir (iki ayrı ateş nöbeti). Birçok hasta birkaç gün sonra iyileşir.
2. Kanamalı Dang humması: Akut ateşle başlayan ve trombositopeniden kaynaklanan diğer semptomlarla ve artmış vasküler geçirgenlik ve kanama belirtileriyle devam eden bir hastalıktır.
3. Dang şoku sendromu: Sadece bazı vakalardan sonra gelişir. Şiddetli hipotansiyon oluşur, bunun sonucu oluşan hipovolemiyi düzeltmek üzere acil bir tıbbi tedavi gereklidir. Yeterli tedavi uygulanmazsa vakaların sonucu %40–50 ölümle sonuçlanır, zamanında tedavi yapılırsa ölüm oranı %1 veya daha altına düşer.

Tedavi

Hasta yatakta tam bir istirahat halinde bulunmalıdır. Ateşin yüksek olduğu zaman, yemeklerin hazmı güçleşmesinden dolayı, hastalara süt, yoğurt, ayran, limonata, ıhlamur suyu, çay., gibi hafif maddeler verilmelidir. Vücutta ve eklemlerde hasıl olan şiddetli ağrılara karşı (Aspirine) (salipyrine), (Phenaçetine), (Pyramidon) gibi ilaçlar verilir. Kalbi kuvvetlendirmek için (cafeine), (kafurlu yağ) şırıngaları yapılır. Hasta, portakal suyu ve limonata gibi ekşi ve vitaminli maddeleri bol bol içmelidir.

Hastalık sırasında kalpte, damarlarda, sinirlerde, deri üstünde hasıl olan arızaları tedavi için, arızanın çeşidine göre, hekim türlü ilaçlar tertip eder. Hastalık geçtikten sonra vücutta, uzun müddet kalan, halsizlik ve takatsizliğe karşı bedeni genel olarak canlandıracak kuvvet ilaçları verilmelidir. Nekahet zamanında, hastaların iyi bakılıp kuvvetli olarak beslenmeleri lazımdır. Şiddetli ateş olduğu vakit, hekimin müsaadesi ile banyo tedavisi veya ıslak sarmalar şeklinde yapılacak su tedavisinden büyük fayda vardır.

Hastalıktan korunmak, mikropları hastadan sağlamlara taşıyan ve aşılayan sivrisineklerden korunmakla kabildir. Onun için bu hastalığın çıktığı zamanlarda, sivrisineklerle mücadele ederek onlara karşı çok tesirli olan (D. D. T.) gibi ilaçlar kullanmak, bu suretle yatılıp oturulan odaları bunlardan temizlemek, yataklara cibinlik koymak gerekir.

Sözlükte "dang" ne demek?

1. Başta, kaslarda, oynaklarda ağrılar yapan, vücutta kızıl lekeler gösteren, ateşli ve salgın bir sayrılık.

Dang kelimesinin ingilizcesi

interj. type of curse (slang - alternate form of damn)
n. (American Slang) penis; woman
n. dengue, infectious disease characterized by a high fever and pain in the muscles and joints (occurs in tropic regions such as India, Egypt, and the West Indies)
Köken: İspanyolca

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç