Dalyan nedir?

Denizlerde ve nehirlerde balık avında kullanılan ağdan yapılmış, büyük ve sabit bir tuzaktır. Şira dalyanı, çekme dalyan, çit dalyanı, kurtağzı dalyanı vb. gibi birçok çeşidi vardır. Kullanılan çeşitler, yakalanacak balığa ve dalyanın kurulduğu suya göre değişir. Bizde dalyanlar suyun dibine çakılmış kazıklara tutturulan ağlarla yapılır. Bir dalyan, bu şekilde denizin belirli bir kısmını çepeçevre sınırlar. Her dalyanın, balıkların girişini sağlayacak bir açıklığı vardır. Balıklar dalyana dolunca burası kapatılır ve balıklar yakalanarak satışa gönderilir. Dalyanın giriş kısmında vigla denilen direkler üzerinde bekleme yeri bulunur. Burada daima bir kişi bekler. Balıklar girince kapak indirilip içeri giren balıklar dipte bulunan bir ağın yukarı çekilmesiyle toplanıp teknelere çekilir. Dalyanlar umumiyetle üç kısımda toplanır:

1. Karadeniz Boğazı ile Marmara’nın kıyı sularında kurulan "asıl dalyanlar." Bunların alt kısımları tamamıyla kapalıdır. Bu dalyanların "şire dalyanı", "büyük şire dalyanı", "yarım şire dalyanı", "çekme dalyanı" olarak isimlendirilen değişik tipleri de vardır. Asıl dalyanların, yaz ve kış mevsiminde kurulmak üzere iki çeşiti mevcuttur.

2. Çoğu zaman ırmak ve göllerin ağızlarına kurulan "çubuklu dalyanı" ismiyle anılan dalyanlar. Bunların diğer bir adı da kotradır. Bunlarda ayrıca kullanılmaz.

3. Akdeniz’de kullanılan orkinos ve torik balıklarını avlamak için kurulan "direksiz dalyanlar."

Yurdumuzda en verimli dalyanlar; Köyceğiz (Muğla), Güllük (Muğla), Büyük Çekmece (İstanbul) ve Karataş (Adana) dalyanlarıdır. Dalyanlarda en çok kefal, levrek, çipura avlanır.Bugün dalyanların kurulu olduğu kıyılardaki yerleşim bozukluğu, deniz kirliliği, bol ışık ve gürültünün olması, balık sürülerinin yer değiştirmesinde büyük rol oynar. Bazı plansız avlanmalar, göç eden balıkların kıyılara sokulmadan geçip gitmelerine yol açmaktadır. Bu kötü şartlar sebebiyle, çok büyük emek ve harcamalar yaparak kurulan dalyanlar verimsizleşmekte ve önemini kaybetmektedir. Ayrıca gırgır, trol ve elektronik araçlarla yapılan balık avcılığı da dalyan avcılığına darbe vurmuş, balık avlama yatakları bu vesilelerle yok denecek kadar azalmıştır.

dalyan

Dalyan beldesi de ismini buradan almış günümüzde hala kısa adı S.S.DALKO Dalyan Su Ürünleri Kooperatifi 1971 yılında balıkçılara ve küçük çiftçilere istihdam sağlamak , rekabet ortamı yaratmak ve ucuz güvenli balık tüketimini sağlamak amacıyla kurulmuş bir balıkçılık kooperatifidir. Kurulduğu yıldan bu yana amacına uygun olarak çalışan Ege Bölgesinin en güvenli ve büyük kooperatifidir. Bu güne kadar devlet yada özel sektörden, bankalardan kredi kullanmadan ayakta kalabilen yegane kooperatif olarak, 2010 yılı sonu itibariyle 613 ortağı ile 62 SGK kayıtlı ve TARIM-İŞ Sendikasına üye personeliyle Köyceğiz, Ortaca, Dalyan, Dalaman ilçelerindeki perakende satış ve Balıkhane Tesislerindeki toptan satış yeri ile hizmet vermektedir.

Sözlükte "dalyan" ne demek?

1. Deniz, göl ve ırmaklarda kıyılara yakın yerlerde ağ ve kazıklarla oluşturulan büyük, balık avlama yeri.

Cümle içinde kullanımı

Dalyanların üzerindeki yüksek bir direğin tepesinde her zaman bir gözcü bulunur.

Dalyan kelimesinin ingilizcesi

[Dalyan] n. dahlia, aster
n. stake net, seal fishery, sealery, kiddle

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç