CVV2 nedir?

CVV2 numarası kredi kartınızın arkasında, genellikle sağ üst köşede bulunan 3 haneli rakamdır. Eğer 3 haneden fazla rakam var ise son üç hanesi CVV2 olarak kullanılır.

Kartın manyetik şeridine yazılmayan bu numara sayesinde kredi kart numaranız ele geçirilse bile CVV2 Numarası gizli kalacağından kartınız isteğiniz dışında kullanılamaz. İşleminizin daha güvenli olması için işlem sırasında sizden bu numaranın girişini yapmanız istenmektedir.

CVV2 veya CVC2 denen güvenlik kodu kredi kartı sahteciliğinin önüne geçmek için kullanılan yöntem olarak ortaya çıkmıştır. Genellikle telefon, faks ve internet üzerinden yapılan alışverişlerde kartınızın fiziksel olarak var olup olmadığının kontrolü amacıyla kullanılır.

1 Ocak 1997'den itibaren tüm Mastercard’larda, 1 Ocak 2001'den itibaren de tüm Visa’larda güvenlik kodu bulunması zorunlu hale gelmiştir. Güvenlik numarası banka tarafından kartı basımı sırasında, kredi kartı numarasının ve son kullanma tarihinin sadece bankanın bildiği bir yöntem şifrelenmesi ile oluşturulur.

Bir alışveriş sırasında bu numaranın verilmesiyle o müşterinin bu karta fiziksel olarak sahip olduğu kabul edilir. Şu tarihe kadar bu güvenlik kodunu kırabilen olmamıştır. Bu numara kartınızı fiziksel olarak kullanmadan internet ortamında yada mail order denilen işlemin yapılmasına olanak sağlayan numaradır.

İnternet alış-verişlerinizde sizden aşağıdaki bilgiler istenir

1. Kart üzerindeki ad Soyad
2. Kart Numarası
3. Kartın son kullanma tarihi
4. Güvenlik Numarası (CVV2)

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç