CVV nedir?

CVV Card Validation Value kelimelerinin kısaltmasından oluşmaktadır ve VISA kredi kartları için geçerlidir. CVV kredi kartı’nızın arka yüzündeki imza şeridinin üstünde bulunan rakamın son 3 hanesine verilen isimdir.

Bu numara kredi kartınıza özel olduğundan internet üzerinden kredi kartı ile yapılan alışverişlerde güvenlik sağlama amacıyla kullanılmaktadır. Bu 3 haneli kodu kimseyle paylaşmayınız. CVV kodlarının 1 ocak 2001 senesinde bütün visalarda kullanılması zorunlu hale gelmiştir.

Kodlar kartın arka yüzünde, imza bandının üzerinde veya sonunda yer alan yedi haneli numaranın son üç hanesidir. Bu numaralar internet üzerinden alışveriş yapıldığında kart sahibini teyit etmek amacıyla istenilmektedir. Böylece sahtekarlık oranlarının düşmesi sağlanmaktadır. Bu güvenlik kodları alınmadan kartlardan herhangi bir işlem yapılmamaktadır.  Bu kodları kartın şifresi olarak düşünmeyiniz. Şifreler kartın üzerinde yazılı bir şekilde bulunmamaktadır.

CVV ile CVV2 kodları birbiriyle karıştırılmamalıdır. Bazı bankalar sanal kartları teslim ederken bir kart daha teslim ederler. İşte bu kart üzerinde CVV2 numarası bulunmaktadır. CVV kodlarını girdikleri halde alışverişlerinde sorun yaşayanların bankalarına gitmesi gerekmektedir. Bu kodların kimseyle paylaşılmamasına dikkat edilmelidir. Çünkü bu kodların kırılmış olması kartın güvenlik duvarının çökmesi anlamına gelmektedir.

Güvenlik kodu başkasının eline geçtiği takdirde kart üzerinden birçok harcama yapılabilmekte ve bu da kart sahibini istemediği durumlara sokabilmektedir. Güvenlik kodunuzu sizden başka kimsenin bilmediğine emin olun. Eğer kartınızda sizin yapmadığınız harcamalar için kesilen bir tutar görünüyorsa ilk olarak bu kodlar değiştirilmektedir. Böyle bir durum fark edildiğinde kartın ait olduğu bankayla görüşülmelidir. CVV kodları güvenilirlik açısından bir gerekliliktir.

Dış bağlantılar

Cvv kodunun kredi kartı üzerinde gösterimi

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç