CVC2 nedir?

CVC2 kodunu sıkça duymuşsunuzdur genellikle internet üzerinden alışveriş yapanlar bu kodu daha iyi bilmektedirler. CVC2 "3 haneli bir kod" dur. Bu 3 haneden oluşan şifre sizin kredi kartı güvenlik kodunuzdur.

Şöyle ki İnternet üzerinden alışveriş yaparken bir başkasının sizin kredi kartınızı kullanıp alışveriş yapmasının engellenebilmesi ve kredi kartınızın güvenliğinin sağlanması için gerekli bir kod'dur. Kartınızın güvenliği için bu kodu kimseyle paylaşmamalısınız.

Günümüzde bankalar artık sadece CVC2 koduyla değil ekstra yöntemlerlede kredi kartlarının güvenliğini sağlamaktadırlar. Örneğin: 3D Secure uygulaması bu uygulamalardan biridir. 5 Ekim 2001 tarihinden itibaren kredi kartı ile yapılan alışverişlerde CVC2 numarasının kullanılması zorunlu hale gelmiştir.

CVC2 güvenlik numarası banka tarafından kartın basımı sırasında, kredi kartı numarasının ve son kullanma tarihi'nin sadece bankanın bildiği bir yöntem şifrelenmesi ile oluşturulur. Bir alışveriş sırasında bu numaranın verilmesiyle o müşterinin bu karta fiziksel olarak sahip olduğu kabul edilmektedir.

Kredi kartımın CVC2 kodunu nerede bulabilirim?

CVC2 kodu kredi kartınızın arkasında imza bandı üzerinde bulunan rakamların son 3 hanesi sizin cvc2 kodunuz'dur.

Kredi kartının normal şifresi ile CVC2 kodu arasındaki fark nedir?

Kredi kartınızın şifresi kartınızla bizzat market veya dükkanlardan alışveriş yaptığınızda, kartınızdan para çekmek istediğinizde kart güvenliğiniz için kullanılan birşeyken. Cvc2 kodu internet üzerinden yapılan alışveriş ve ödemelerde kart güvenliğiniz için kullanılır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç