CVBS nedir?

CVBS (Composite Video Blanking and Sync) olarak da adlandırılır. Composite Video, sadece resim bilgisini içeren analog tv yayını sinyal formatıdır. Composite video temel bant sinyali, bir video sinyalini (ses hariç) meydana getirmek için gerekli tüm sinyal bileşenleri tek bir sinyalin içindedir. Evlere ulaşan sinyalin ses sinyali eklenmemiş ve RF taşıyıcıyı modüle etmemiş hali Kompozit Video sinyalidir. CVBS olarak kısaltılır ve açılımı “composite video baseband signal” dır.

CVBS sinyali genellikle PAL, NTSC, SECAM gibi standart bir formattadır. Bu sinyali oluşturan üç temel sinyal bileşeni; parlaklık (luminance), renk (chroma) ve senkronizasyon(sync) sinyalleridir. CVBS sinyalinde, Y’UV adı verilen renklendirme modeli kullanarak renkli video sinyalleri oluşturulur, dolayısıyla CVBS Y,U ve V denen üç kaynak sinyali ile sync darbelerinin bir araya getirilmiş halidir.

Y’UV renk modeli, insan beyninin algılama yeteneğini de göz önünde bulundurur. Renkli bir resim veya videoyu, renk bileşenleri için düşük bir bantgenişliği kullanarak ve transmisyon kaynaklı hataları insanın algılayamayacağı seviyede maskeleyerek kodlar. Y’UV modeli bir renk uzayını parlaklık (luma) ve iki renk (chrominance) sinyali bileşeni ile ifade eder.

Bu renk modeli, NTSC, PAL ve SECAM analog kompozit renkli video standartlarında kullanılır. Daha eski olan siyah beyaz video sistemi sadece parlaklık (Y) bileşenini içeriyordu. Renk bilgisi (U ve V) ayrı olarak bir alt taşıyıcı ile Y (renk bilgisi)’ne eklendiler ve böylece renkli video sinyalinin de iletilmesi ve TV’de görüntünün oluşturulması mümkün olmuştur. Y’UV sisteminde Y temel bant sinyali, UV alt taşıyıcılı sinyal ile karıştırıldığı için bu ekleme işlemi FDM’ye (Frekans Bölmeli Çoğullama) denktir.

cvbs

Ayrıca, görüntüyü renk ve parlaklık bilgisi bileşenleriyle oluşturmanın bir diğer faydası, renkli görüntü sinyalinin sadece siyah-beyaz görüntü veren bir TV’de de, renksiz de olsa görüntülenebilmesiydi. Çünkü Y parlaklık sinyali, tek renkli bir görüntüleme cihazında görüntünün oluşabilmesi için gerekli tüm bileşenleri içermektedir. Tek renkli görüntüleme sistemlerinde U ve V bileşenleri ihmal edilir.

Kompozit video sinyali uygun RF taşıyıcıyı modüle ederek herhangi bir tv yayın kanalından yayınlanabilir. Çoğu analog ev video cihazları görüntüyü Compozite Video formatında kaydederler. Tipik ev uygulamalarında Compozite Video sinyali, sarı renk bir RCA konnektör ile cihazlara ulaştırılır (ve ayrıca ses sinyalini cihaza ulaştırmak için; sağ ses kanalı için kırmızı, sol ses kanalı için beyaz RCA konnektör kullanılır). BNC konnektor ve daha yüksek kalitede koaksiyel kablolar daha profesyonel uygulamalarda kullanılır.

RF taşıyıcıyı orijinal Compozite Video sinyali ile modüle etmek ve ardından TV’de bu sinyali tekrar demodüle etmek bir miktar kayba yol açar. Bu sebeplerden ötürü mümkünse RF bağlantıları yerine karma (komposit) bağlantılar kullanılmalıdır. RF sinyalin modüle ve demodüle işleminde olduğu gibi, çeşitli sinyalleri orijinal komposit video sinyaline eklemek, dot crawl (nokta sürünmesi) olarak bilinen bir bozucu etkide bulunabilir.

Bu durumun sebebi, komposit sinyali oluşturan renk (krominans) ve parlaklık (intensity) sinyallerinin az da olsa birbirlerinin üstüne binmesidir. Bu durum genellikle renk bilgisinin yüksek bir bant genişliği ile iletildiği, spektrumunun parlaklık sinyalinin frekansına da eriştiği koşullarda yaşanır. Bu nedenle, S-video, component video gibi karışmış sinyallerin birini veya bir kaçını ayıran sistemler çoğalmıştır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç