CRP testi nedir?

CRP genel olarak inflamasyon durumlarında istenen bir testdir. İnflamasyon; türlü mikrobik etkenler veya toksinlere karşı vücudun göstermiş olduğu iltihabi bir reaksiyondur.

CRP testinin, özellikle  bir hastalığa tanı koyduracak kadar duyarlı bir test olmadığı bilinmelidir. CRP testi genel olarak enfeksiyon ve inflamasyonların genel bir göstergesi olup doktorları ileri test ve tedavinin gerekli olabildiği konusunda uyarıcıdır.

Hs-CRP testi hangi durumlarda istenir?

Damarların iç yüzünü döşeyen hücrelerin iltihaplanması gibi durumlarda damar hasarı meydana gelir. Bu damar hasarının meydana geldiği yere göre kalp krizi veya inme gibi durumlar ortaya çıkabilir. Hs-CRP, CRP’deki yükselişleri daha erken dönemde tespit edebilme imkanı verdiğinden, genellikle kalp krizi ya da inme riskinin belirlenmesi için istenebilir.

CRP testi neden yapılır?

Bakteriyel veya mantar enfeksiyonlarına bağlı iltihaplanmalarda,Ameliyatlardan sonra enfeksiyon gelişip gelişmediğinin belirlenmesinde,Bağırsakların iltihabi hastalıklarında,Kemik enfeksiyonlarında,Eklem iltihaplarında,İltihabi hastalıkların tedavisinin izleminde CRP testi istenebilir.

CRP testi normal değerleri nelerdir?

Aşağıda verilen değerler testin yapıldığı laboratuara, kullanılan metoda ve testin yapıldığı cihaza göre değişiklik gösterebilir.

Normal: 1.0 mg/dL’nin altındadır.

Hs-CRP testi normal değerleri nelerdir?

Aşağıda verilen değerler testin yapıldığı laboratuara, kullanılan metoda ve testin yapıldığı cihaza göre değişiklik gösterebilir.

Normal: 0.1 mg/dL’nin altındadır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç