Creatine nedir?

Creatine vücuttaki enerji üretimine yardımcı olan bir amino asit türevidir. Kırmızı et, balık gibi besinleri tüketen kişilerin kaslarında bir miktar creatine bulunur. Creatine vücudun yedek jeneratörü olarak tanımlanabilir. Vücudumuzda bulunan ve ATP olarak tanımlanan bir çeşit kimyasal aracılığıyla üretilir. Fakat kimi zaman vücudumuz enerji ihtiyacını karşılamakta yeterli olmaz böyle durumda ekstra bir fosfat kaynağına ihtiyaç duyulur. Böyle durumlarda Creatine devreye girer. Creatine’in bir başka önemli özelliği ise vücuttaki protein üretimine olan katkısıdır. Ayrıca yoğun tempolu bir antrenman sonrası protein yakımını da azaltarak protein ürünlerinden alınan verimi artırır.

Creatine depolama

Kreatinin en etkili depolama yolu, alınmaya başladığı ilk hafta günde bireyin kilogramı başına 300 mg alınmasıdır. Buna bilim adamları yükleme evresi demektedir. Bu bir haftanın sonunda, dengeleme evresine geçildiğine, doz günde kilogram başına 100 mg’a indirilmelidir. Diyelim ki 75 kilo civarında gelen bir sporcu, yükleme evresinde günde 22,5 gram kreatin alırken, dengeleme evresinde ise 7,5 gram kreatin almalıdır. Bu miktarların gün içerisinde bir defada alınması yerine, bir kaç küçük doza bölünmesi, kreatinin emilimini optimum düzeye çıkartacaktır. Kreatini kullanırken dönemlik bırakmalar tavsiye edilir çünkü bu kreatinin normal şartlarda vücut tarafından da üretilebilmesi ve tamamen takviye kreatine bağlı kalınmaması

Creatine zararlı mı?

Creatine’in kanıtlanmış olan herhangi bir zararı yoktur. Bu konuda pek çok araştırma ve deney yapılmış olmasına karşın olumsuz etkilerine yönelik bir bulgu olmamıştır. Fakat doğru bir biçimde kullanılmadığı takdirde etkisini göstermeyeceği bilinmektedir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç