CPM nedir?

İngilizce bir kelime olan CPM (Cost Per Mille)'in açılımının anlamı 1000 gösterim başına ücrettir.

Gösterimi görüntüleme olarak düşünebilirsiniz, reklamınız bir kişiye haber kaynağı'nda, mobil haber kaynağı'nda veya sağ sütun reklamı olarak ilk kez sunulduğunda bu bir gösterim sayılır. Markanızın bilinirliğini artırmak yaratmak istiyorsanız CPM işletmeniz için iyi bir tercih olabilir.

CPM'niz 1 TL ise, reklamınızın her 1.000 gösterimi için 1 TL ücret ödersiniz. Bu en genel fiyatlandırma modellerinin başında gelmektedir. Şu an Türkiye’de bir çok web sitesi CPM modelini kullanmaktadır. CPM değerlerini karşılaştırırken, her mecranın kendi izleyicilerinin özelliklerini de dikkate almakta fayda var tabii ki.

Hedef kitleniz olmayan bir mecrada, CPM ne kadar düşük olursa olsun, yaptığınız yatırımın karşılığını alamayabilirsiniz. Dolayısı ile, reklam tekliflerini değerlendirirken, sadece CPM maliyetinizi değil, aynı zamanda, ilgili mecranın sizin için ne kadar doğru bir mecra olduğunu da sorgulamak gerekmekte.

CPC nedir?

CPC, Cost per Click yani tıklama başı ödeme demektir, reklam verdiğiniz site ile anlaşmanız doğrultusunda tıklama başına 0.25 kuruşa anlaşmışsanız siteden aldığınız her tıklama için bu rakamı ödersiniz. Sadece tıklama başı ödeme söz konusu olduğundan CPM’den daha etkili bir methoddur.

cpm

Bu sistemi kullanan çok fazla site olmasa da Google AdWords‘un başarısındaki en önemli fiyatlandırma modellerinden birisi CPC’dir. Daha hedef odaklı fiyatlandırma modellerine bakacak olursak, bunlardan bir tanesiCPL‘dir, CPL: Cost per Lead = Yani siteden aldığınız kayıt başına ücretlendirme yapıldığı modeldir CPL.

Herhangi bir siteye verilen reklamı tıklayan kişiler sitenize gelip, örneğin sizin istediğiniz bir kayıt formunu doldurduysa o zaman siz reklam verdiğiniz siteye para ödersiniz. CPL modeli daha çok satış dönüşecek eylemler için yapılan fiyatlandırılma sistemidir. Siz reklam verdiğiniz sitenin kullanıcılarından bir kayıt formu doldurmasını beklersiniz, sonrası size kalır. Yani o “lead”‘i satışa dönüştürmek tamamen sizin çalışmanıza bağlıdır.

Daha da etkili bir yöntem ise CPA: Cost per Action = Yani eylem başına ödeme yaptığınız fiyatlandırma sistemidir. Burdaki eylem sizin belirlediğiniz her hangi bir şey olabilir. Fakat CPL’in bir adım ötesinde eylem olarak ürün satışı, paralı üyelik satışı veya sizin için önemli olan bir formun doldurulması işlemi olabilir. CPA, CPS (Cost per Sale) yani satış için ödeme şeklinde de olabilir.

CPL ile CPA’in farkı, birinde satışa daha sonra dönüşecek bir kayıt için para ödenirken diğerinde yani CPA fiyat modelinde satış için, veya sizin için çok önemli son aşama bir işlem olan bir formun doldurulması için para ödemeniz. Tabiki eğer bu şekilde çalışan siteler, reklam ağları varsa CPA gibi sonuç odaklı bir ödeme sistemi kullanılması çok daha karlıdır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç