CNC torna nedir?

Günümüzde tarım ve diğer insan iş gücü gereksinimini azaltmak ve seri imalata yani fabrikasyona geçebilmek için makinalar ve bu makinalar için takım tezgahları tasarlanmıştır. Diğer makina sanayi ve otomotiv sanayinden sonra tarım makinaları imalatında da kullanılmaya gereksinim duyulmuştur. Bu tasarımcıların amacı başta da değindiğimiz gibi insan gücünü daha hızlı, güvenilir ve verimli aletlerle değiştirmek olmuştur. Uzun yıllar bu tezgahlarda köklü bir değişiklikler olmamıştır. Ama sürekli bir gelişme kaydedilmiştir. Çağımız bilgisayar teknolojisine bürünmesi, metal kesme işlerinde bir çağ açmış olmaktadır.

Bu olay genellikle "Bilgisayar Destekli Nümerik Kontrol" olarak isimlendirilir. Kısa adlandırılması ise CNC' dır. Bu tür takım tezgahları diğer sanayi kollarından sonrada tarım makinaları sanayine sıçramış ve üreticileri bu tezgahlara yatırıma sevk etmiştir. Bu sayede tarım makinaları sanayi Avrupa standartlarına yaklaşma eğilimi göstermiş ve imalatta seri, hatasız üretime başlanmıştır. Bu çalışmamızda CNC 'nin tanıtılması, tezgah çeşitleri ve programlama tekniklerine değinilecektir.

CNC tezgahlarının tarihçesi

Nümerik kontrol fikri II. Dünya savaşının sonlarında A. B. D. hava kuvvetlerinin ihtiyacı olan kompleks uçak parçalarının üretimi için ortaya atılmıştır. Çünkü bu tür parçaların o günkü mevcut imalat tezgahları ile üretilmesi mümkün değildi. Bunun gerçekleştirilmesi için Parsons Corparation ve MIT (Massachusetts Instute of Tecnnology) ortak çalışmalara başladı. 1952 yılında ilk olarak bir Cincinnatti-Hydrotel freze tezgahını nümerik kontrol ile teçhiz ederek bu alandaki ilk başarılı çalışmayı gerçekleştirdiler.

Bu tarihten itibaren pek çok takım tezgahı imalatçısı Nümerik Kontrollü tezgah imalatına başladı. İlk önceleri NC takım tezgahlarında vakumlu tüpler, elektrik röleleri, komplike kontrol ara yüzleri kullanılıyordu. Ancak bunların sık sık tamirleri hatta yenilenmeleri gerekiyordu. Daha sonraları NC takım tezgahlarında daha kullanışlı olan minyatür elektronik tüp ve yekpare devreler kullanılmaya başlandı. Bilgisayar teknolojisinde ki hızlı gelişmeler Nümerik Kontrollü sistemleride etkilemiştir.

Artık günümüzde NC tezgahlarda daha ileri düzeyde geliştirilmiş olan entegre devre elemanları, ucuz ve güvenilir olan donanımlar kullanılmıştır. ROM (Read Only Memory) teknolojisinin kullanılmaya başlanılmasıyla da programların hafızada saklanmaları mümkün oldu. Sonuç olarak bu sistemli gelişmeler CNC' nin (Computer Numerical Control) doğmasına öncülük etmiştir. CNC daha sonra torna, matkap vb. takım tezgahlarında yaygın olarak kullanılmaya başlandı. CNC torna tezgahları konvansiyonel torna tezgahlarında olduğu gibi silindirik (dönel) iş parçalarının imalatında kullanılır. Aşağıdaki şekilde torna tezgahı ve temel (X - Z)  görülmektedir.

cnc torna

Şekilde de görüldüğü gibi torna tezgahlarında iki temel eksen vardır. Bunlar X ve Z eksenidir. Z ekseni tezgah fener mili eksenidir. Bu eksen aynı zamanda iş parçasının eksenidir. X ekseni ise kesici takımın bu eksene dik olarak yaptığı hareketin eksenidir. Kovansiyonel torna tezgahlarında sportun iş parçası eksenine dik olarak yaptığı hareketin eksenidir.

Z ekseni için pozitif hareket (+) kesici takımın torna aynasından uzaklaşan yönde, negatif hareket (-) ise kesici takımın torna aynasına yaklaşan yöndedir. X ekseni için pozitif (+) hareket kesici takımın iş parçası ekseninden uzaklaşan yönde, negatif (-) hareket ise iş parçası eksenine yaklaşan yöndedir.

CNC torna tezgahında aşağıdaki iş ve işlemler yapılır.

1. Silindirik tornalama,
2. Profil tornalama,
3. Alın tornalama,
4. Kanal açma,
5. Vida açma,
6. Delik delme,
7. Kılavuzla vida açma,
8. Raybalama,
9. Delik büyütme,
10. Delik içine kanal açma,
11. Parçanın alnına kanal açma,
12. Tırtıl açma
13. Kavis ve pah operasyonları, vb.

Ayrıca bkz. cnc.nedir.com

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç