CNAME nedir?

CNAME kayıtları, her hangi bir A (Host) kaydına takma ad olarak farklı alt alanadı kayıtları tanımlamak için kullanılır. Örnek olarak "ftp" alt alan adı www.alanadim.com kaydına takma ad olarak tanımlanabilir. CNAME kaydı kullanmadaki esas amaç, tek bir host kaydını değiştirerek ona bağlı çalışan takma ad kayıtlarını bir seferde güncelleyebilmektir.

Örnek olarak web siteniz için oluşturulmuş www, ftp, mail gibi kayıtların her zaman aynı IP adresine yönlenmesini istiyorsanız sadece birisi için A (Host) kaydı oluşturmanız, diğer kayıtları bu A kaydına CNAME (takma ad) olarak eklemeniz yeterli olacaktır.

Daha sonra web sitenizin IP adresini değiştirmeniz gerektiğinde sadece bir kaydı güncellemeniz, diğer tüm kayıtlar üzerinde etkili olacaktır. Örnek; zone verisi "ftp", örnek server verisi "www.alanadim.com" şeklinde olabilir. CNAME, bir bilgisayarın, bir veya daha fazla host adı tarafından bilinmesini sağlar.

Öncelikli olarak bir A kaydı mutlaka olmalıdır, ki bu resmi bir isim olmalı. Örneğin; domainisminiz.com. A 192.168.0.1 CNAME’i kullanarak, diğer host adlarını bir resmi (A kaydı) adrese yönlendirebilirsiniz.

CNAME kayıtları, domaininizi ftp.domaininiz.com, mail.domaininiz.com vb. vasıtasıyla görüntülemenize yardımcı olur. Uygun bir CNAME kaydınız yoksa bu tip adresleri kullanarak, sunucunuza bağlanamazsınız.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç