Client nedir?

Bir servisini kullanan kullanıcı veya kullanıcıya hizmet eden program ve bilgisayarlara verilen isimdir.

İnternet de merkezi bir ağ olarak düşünülmelidir. Eğer bir bilgisayardan internete bağlanılarak web siteleri ziyaret ediliyorsa o bilgisayar istemci (Client) bilgisayardır. Yani İstemci bilgisayarlar sunucu bilgisayarlara bağlanarak onlardan bilgi alırlar. Web siteleri de sunucu bilgisayarlar üzerinde tutulurlar.

Bir internet sitesini ziyaret ettiğinizde, ziyaret ettiğiniz internet sitesinin kurulu olduğu sunucuya sizin bilgisayarınız istemci olarak ziyaret etmek istediğiniz siteyi görüntülemek için bir istek gönderir ve sunucudan aldığı yanıt doğrultusunda internet sitesi kullanmakta olduğunuz tarayıcıya aktarılır ve internet sitesini görüntülersiniz.

Bilgiye erişim yetkileri sunucu tarafından belirlenir. Eğer bir bilgisayardan Internete bağlanılarak web siteleri ziyaret ediliyorsa o bilgisayar İstemci (Client) bilgisayardır. Yani istemci bilgisayarlar sunucu bilgisayarlara bağlanarak onlardan bilgi alırlar.

client

Client’ ten yani istemciden söz edilebilmesi için bir Server’ın yani sunucunun olması şarttır. Örneğin bir sınıf düşünün. Sınıfta bir öğretmen (sunucu) bulunur, ve kendi bilgilerini (veriler) öğrencilere (Client) aktarır. İşte bu sistemde sınıf ortamı gibi düşünülebilir. İstemciler, sunucunun ona sunduğu imkanlar dahilinde birçok işlemi gerçekleştirebilirler.

Thin client nedir?

Client adını verdiğimiz istemci bilgisayarlar fiziksel olarak bugün kullandığımız normal boyutlara sahiptirler. Yani sonuçta istemci adını verdiğimiz şey aslında bir bilgisayar kasasından ibarettir. Peki thin client nedir? Bu tarz kelimelerin Türkçe karşılığına direk çevirmek uygun değil. Ancak bizler İngilizce isminden yola çıkarak, Thin Clint ‘ı daha iyi anlayabiliriz.

“Thin” sözcüğü ingilizce de “ince” anlamına gelir. Buradan Thin Client’ ların fiziksel olarak daha küçük yapıda olduğunu anlayabilirsiniz. Hatta düşündüğünüzden daha küçük. Bugün günümüzde 800 gr. hatta 500 gr. ağırlığında, 15cm x 8cm x 8cm ölçülerinde Thin Client’ lar üretiliyor.

Normal istemci bilgisayar ve Thin Clint yani ince istemci bilgisayarlar arasındaki fiziksel farklılığın ne kadar büyük olduğunu anladınız. Kısacası Thin Client’ lar istemci bilgisayarların görevlerini yerine getirebilen donanımlara sahip, ancak normal boyuttaki bilgisayarlardan hayli küçük yapıya sahip istemcilere verilen isimdir.

Thin client avantajları nelerdir?

Tüm sunucu uygulamalarını bu bilgisayarlarda gerçekleştirebilirsiniz. Üzerlerinde normal istemci bilgisayarlar gibi Windows veya Linux işletim sistemleri bulunur. Ancak bazılarında işletim sistemleri DOM adı verilen gömülü, kartın üzerine entegre edilmiş chiplerin içinde depolanırlar.

Çok çeşitli Thin Client bugün birçok firma tarafından hızla üretiliyor ve kullanıcılara sunuluyor. Bu farklılıklar zaman zaman donanım zaman zaman fiziksel görüntü anlamında olabilir. Thin Clientler sayesinde bilgiler genellikle sunucu bilgisayarlar üzerinde tutulduğundan veri kayıpları sıfıra indirgenebilir.

Ayrıca genellikle sunucularda ups cihazları bulunduğundan dolayı, çalışma anında yapılan tüm işlemler sunucu üzerinden gerçekleştiği için, Thin Client’ te oluşabilecek elektrik kesintileri verilerinizin bu nedenden dolayı kaybolmamasını sağlayacaktır. Ayrıca bu ürünlerin bakım onarımları normal bilgisayarlara oranla yok denecek kadar azdır.

Bu da size ya da işletmenize maliyet acısından oldukça büyük katkı sağlayacaktır. En büyük avantajlarından birisi de bu cihazların son derece güvenli yazılımlara sahip olmasıdır. Kolay kolay virüs bulaşmayacak, sistem arızaları vermeyecektir. Bu da ağ üzerindeki bu istemci bilgisayarların daha sağlıklı yönetilmesi anlamına gelecektir.

Normal bir bilgisayarın 10-20 kat daha küçük bir donanıma sahip olmak da size kapladığı yer açısından da birçok avantaj sağlayacaktır. Ayrıca gereksiz donanım güncellemeleri de gerektirmeyen bu cihazlar sunucunun performansına dayalı olarak çalıştığından size yine ek mali yükler getirmeyecektir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç