Ci nedir?

Ci kısaltmasının açılımı "Common Interface" dir. Common Interface, Türkçe'de "Ortak Arayüz" anlamına gelmektedir.

Uydu alıcısı kullanıcılarının, dijital platformların abonelik gerektiren yayınlarını tek bir uydu alıcısı ile seyredebilmeleri için geliştirilen teknolojiye Ci (Common Interface) denir.

Ci bir modüldür. Kodlanmış (ve ayrıca şifrelenmiş) bir yayını seyredebilmek için Ci (Common Interface)'den hariç bir de geçerli karta ihtiyacınız vardır.

Dijital platformların yayınlarını tek bir uydu alıcısı ile izlenebilmesine olanak tanıyan Ci (Common Interface) teknolojisi uydu alıcısı üreticileri tarafından desteklenmektedir.

Türkiye’de yayın yapmakta olan iki adet (D-Smart ve Digiturk) dijital platform bulunmaktadır. Tek bir uydu alıcısı ile D-Smart ve Digiturk platformlarına ait abonelik kartı (SIM KART) ve bu kartlarla eşleştirilmiş modülü uydu alıcınızda bulunan Common Interface yuvasına yerleştirerek istediğimiz platformun istediğimiz kanalını izleyebilmemiz mümkün olmaktadır.

Birçok cihazda da hem kendinden modül hem de ayrıca modül takılacak Ci yuva bulunur.

Ayrıca artık televizyonlardada Ci modülü bulunmaktadır.

Ci (Common Interface) ne için kullanılır?

CI modüller belirli bir kodlama sistemini çözmek (dekode etmek) için kullanılır.

Ci (Common Interface) nasıl çalışır?

Kodlanmamış sinyaller bütün (uygun) uydu alıcıları ile alınabilirler ve televizyon sinyaline çevirilirler. 

Kodlanmış ama şifrelenmemiş sinyaller ise, bu sistemi decode edebilecek uydu cihazları ile seyredilebilir. Şöyle bir örnek verelim, eğer bir yayıncı Seca kod sistemini kullanıyorsa ve şifrelenmemiş bir sinyal gönderirse ve uydu alıcınız seca kod sistemini çözebiliyorsa görüntü alırsınız. Ama uydu alıcınız Irdeto kod sistemi uyumlu ise sinyal şifrelenmese bile Seca kod sistemi oldugu için görüntüyü alamazsınız.

Ci (Common Interface) kim tarafından geliştirilmiştir?

Common Interface teknolojisi ilk kez CONAX firması tarafından geliştirilmiştir.

Televizyondaki ci (common interface) modülü ne işe yarar?

Şifreli dijital yayınları izlemek için abonelik kartı ve modül gereklidir. Bu modül günümüzde televizyonlarla bütünleşik bir şekilde gelmektedir. Şifreli dijital yayınlara üye olup abonelik kartı alırsınız.

Modülü televizyondaki ci yuvasına takarsınız, abonelik kartını da modüle yerleştirip şifreli yayınları izlersiniz.

Ayrıca bkz. CI Modülü Nedir?

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç