Chipset nedir?

Chipset; Bilgisayar donanım kartları üzerinde bulunan temel ve bütünleşik arabirimleri yöneten ve bunlar arasındaki veri akışını sağlayan diğer adı "Yonga Seti" olan entegre devreye verilen isimdir.

Genellikle anakartlar üzerinde bulunur. Chipsetler genellikle belirli birişlemci ailesile çalışmak üzere tasarlamıştır. Chipset işlemci ve harici cihazlar arasında iletişimi kontrol eder. Çünkü Chipset sistem performansını belirlemede önemli bir rol oynar. Kişisel bilgisayarlarda yoğun olarak Intel, AMD, VIA, Nvidia ve SiS chipsetleri kullanılmaktadır.

Chipset üreticileri

1. Intel

2. Via

3. Amd

4. Sis

5. ALi

6. ServerWorks

7. Nvidia

Chipset'i oluşturan bileşenler

1. Kuzey Köprüsü (North Bridge)

2. Güney Köprüsü (South Bridge)

Kuzey Köprüsü (North Bridge)

Kuzey Köprüsü işlemciden, bellekten ve ekran kartı veri yollarından sorumludur. Bunların kontrolüyle bunlar arasındaki veri aktarımını sağlar.

Kuzey Köprüsü fonksiyonlarından dolayı işlemci, bellek ve ekran kartı slotlarına yakın konumlandırılmalıdır. Sinyalin geçtiği fiziksel yollar ne kadar kısa olursa sinyal o kadar temiz ve hatasız olacağı için Kuzey Köprüsü anakartın üst kısmına yerleştirilir.

Güney Köprüsü (South Bridge)

Güney Köprüsü anakart üzerindeki giriş – çıkış birimlerinden, güç yönetiminden, PCI veriyolundan ve USB ile anakarta entegre özelliklerden sorumludur.

Chipset'ler neden iki bileşenden oluşurlar?

Üreticilerin yonga setlerini iki bileşen halinde tasarlamaları anakart tasarımında esneklik sağladığı için tercih edilir.

USB 2.0 desteği olmayan bir yongasetine bu desteği eklemek için bütün yongasetini baştan tasarlamak yerine sadece Güney Köprüsü yongasında değişiklik yapmak daha pratiktir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç