CFS nedir?

CFS, (Container Freight Station) konteyner yük istasyonu anlamına gelmektedir. Konteyner içindeki yükün boşaltıldığı veya doldurulduğu alanlara verilen addır.

CFS konteyner yük istasyonunda hangi işlemler yapılır?

Konteynerin içini boşaltma; konteynerin bulundukları istiften CFS (konteyner yük istasyonu) sahasına alınıp, işçi ya da forklift ile içindeki yükün boşaltılarak araca yüklenmesinden oluşan liman hizmetidir.

Konteyner içine yükleme; istifte bulunan boş ya da kısmi dolumu yapılan konteynerin CFS sahasına alınıp, işçi ya da forklift ile eşyanın araçtan konteynere yüklenmesi hizmetidir.

Konteyner tam tespit; limana dolu gelen konteynerin içerisindeki eşyanın gümrük idaresinin talebiyle sayılmak ya da görülmek istenmesi halinde, konteynerin CFS sahasına alınıp tamamının boşaltılıp tekrar doldurulması halinde yapılan hizmettir.

Liman içi aktarma; konteynerin boşaltma ya da tam tespit için CFS sahasına alındıktan sonra vazgeçilmesi, tartı için konteynerin aktarma aracı ile kantara götürülüp tekrar istife alınması gibi durumlarda oluşan liman hizmetidir.

CFS kronik yorgunluk sendromu nedir?

CFS (Chronic Fatique Syndrome) kronik yorgunluk sendromu, en az 6 aydan beri devam eden ve dinlenmeyle kolay geçmeyen yorgunluk duygusudur. Bilinen yorgunlukların altında yetersiz dinlenme, tıbbi bir hastalık, depresyon ya da uykusuzluk gibi nedenler vardır. Oysa kronik yorgunluk sendromunda bunlardan hiçbiri yoktur. Kronik Yorgunluk Sendromu’nun sebebi tıbbi olarak henüz tam belirlenebilmiş değildir.

Bazı uzmanlar sebep olarak bağışıklık ve sinir sisteminin hassaslığını gösterir. Ayrıca genetik, önceden geçirilmiş herhangi bir fiziksel rahatsızlık, cinsiyet, çevre, stres gibi etkenlerin de tesirli olduğunu gösteren bulgular vardır. Bu faktörlerin hastalığı başlatabileceği ya da geliştirebileceği düşünülüyorsa da henüz tam bir sonuca ulaşılmış değildir.

CFS ne tür yakınmalara yol açar?

En önemli yakınma ani olarak başlayan yorgunluktur. Yorgunluk, belirgin güç kaybına yol açar. Günlük yaşam aktivitesini kısıtlar. Ev, iş ve sosyal ilişkiler ciddi olarak bozulur. Boğaz ağrısı, hafif ateş, kas, eklem ağrıları, hafif gece terlemeleri, baş ağrısı, lenf bezlerinde duyarlılık dile getirilen diğer yakınmalardır. Bu yakınmalar çok kez fibromiyalji ile karışır.

Muayene bulgusu var mıdır?

Hayır, kronik yorgunluk sendromunda tanı koyduracak bir muayene bulgusu yoktur. Yalnızca yakınmalar değerlendirilir ve olası tıbbi hastalıklar dışlanır.

Nasıl tanı konur?

En temel tanı kriteri, nedeni bilinmeyen, inatçı ve sık aralıklarla tekrar eden kronik yorgunluk hissidir. Söz konusu yorgunluk istirahat ile yeterince rahatlamaz. Kronik yorgunluk sendromunda dile getirilen yakınmalar, en az 6 aydan beri devam eden sorunlardır.

Nasıl tedavi edilir?

Kronik yorgunluk sendromu tedavisinde genel kabul görmüş bir ilaç yoktur. Düşük dozlarda kortizona başlanabilir ancak uzman hekim nezaretinde kullanılmalıdır. En iyi rahatlama yöntemi spor yapmaktır.

Kronik yorgunluk sendromu belirtileri nelerdir?

Boğaz ağrısı,
Boyun ve koltuk altı lenf bezlerinde hassasiyet,
Kas ağrısı,
Eklemlerde sebepsiz ağrı,
Baş ağrıları,
Dinlendirmeyen uyku,
Egzersiz sonrası,
24 saati geçen halsizlik.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç