Ceylan nedir?

Çift parmaklılar takımının boynuzlugiller familyasından bir cins geyiktir. Uzunluğu 110, yüksekliği 60 santimdir. İnce bacaklı, boynuzları yay gibi, gözleri iri ve çok güzeldir. Toprak rengindedir. Çok hızlı koşar. Zarif ve çeviktir. Eti ve derisi için avlanır. Genellikle Kuzey Afrika ve Batı Asya'nın çöl ve steplerinde yaşar. Gazel de denir. 30 kadar çeşiti vardır. Sarı-kahverenkli vücutlu olduğundan, toprak rengine kolayca kamufle olur.

Sırtlarında açık benekler vardır. Karın kısımları beyaz olup, kısa kuyruklarının ucu püsküllüdür. Çöl ve steplerde yaşar. Ağaçlı bölgelerde az rastlanır. Kumluk arazilerde boldur. Afrika, Arabistan ve Güney Asya’da çöllerin altında kalan yayla ve otlaklarda sürüler halinde yaşar. Boynuzları dallı değildir. Hafif kıvrımlı ve halkalıdır. Başındaki duruşu yaya benzer. Halkaların yaşla ilgisi yoktur. Bazı dişileri boynuzsuzdur. Çiftleşme dönemlerinde erkekler dövüşür. Doğu Afrika gazelleri yağışlı mevsimlerde otlaklara yayılır.

Kurak mevsimler yaklaşınca sürüler halinde yeni otlaklar bulmak için batıya hareket ederler. Bu seyahat esnasında haziran aylarında çiftleşirler. Gebelik süreleri 5-6 aydır. Yağışlı mevsim tekrar yaklaşırken küçük gruplar halinde eski otlaklara döner ve burada yayılırlar. Dişi tek yavru doğurur, yavruyu 6 ay emzirir ve bir yıl bakar. Yumuşak bakışları, iri parlak gözleri ile şiirlere geçmiş olan gazeller, gayet hızlı koşar ve yüksek sıçramalar yapabilir. Sürüler halinde otlanırken, aralarından bir tanesi bekçilik yapar. Eti ve derisi için avlanır. 10 yıl kadar yaşarlar.

Ağaçlı bölgelerde az rastlanır. Kumluk arazilerde boldur. Afrika, Arabistan ve Güney Asya’da çöllerin altında kalan yayla ve otlaklarda sürüler halinde yaşar. Boynuzları dallı değildir. Hafif kıvrımlı ve halkalıdır. Başındaki duruşu yaya benzer. Halkaların yaşla ilgisi yoktur. Bazı dişileri boynuzsuzdur. Kızgınlık dönemlerinde erkekler döğüşür. Doğu Afrika gazelleri yağışlı mevsimlerde otlaklara yayılır. Kurak mevsimler yaklaşınca sürüler halinde yeni otlaklar bulmak için batıya hareket ederler.

ceylan

Bu seyahat esnasında haziran aylarında çiftleşirler. Gebelik süreleri 5-6 aydır. Yağışlı mevsim tekrar yaklaşırken küçük gruplar halinde eski otlaklara döner ve burada yayılırlar. Dişi tek yavru doğurur, yavruyu 6 ay emzirir ve bir yıl bakar. Yumuşak bakışları, iri parlak gözleri ile şiirlere geçmiş olan gazeller, gayet hızlı koşar ve yüksek sıçramalar yapabilir. Sürüler halinde otlanırken, aralarından bir tanesi bekçilik yapar. Eti ve derisi için avlanır. 10 yıl kadar yaşar.

Sözlükte "ceylan" ne demek?

1. Çiftparmaklılardan, boynuzlugiller familyasından, çöllerde yaşayan, çok hızlı koşan, gözlerinin güzelliğiyle tanınan ince bacaklı, zarif, memeli hayvan, gazal (gazella dorcas).

Ceylan kelimesinin ingilizcesi

n. Ceylon, island in the Indian Ocean (former name of Sri Lanka)
n. gazelle, small antelope (of Africa and Asia)
n. gazelle, small antelope
Köken: Moğolca

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç