Ceviz nedir?

Cevizgillerden, kalın gövdeli, kerestesinden ve meyvasından yararlanılan büyük bir ağaçtır. Ana yurdu Doğu Asya olup, memleketimizde de bol bulunur. Yumuşak ve nemli toprağı, ilik yerleri sever. Yüksekliği 20 - 25 metreyi bulur. Çok kere kendiliğinden yetişir. Meyvası yağ elde etmekte ve bazı tatlılara çeşni vermekte; ağır ve dayanıklı olan kerestesi de mobilyacılıkta kullanılır. Cevizi kargalar çok sevdiklerinden alıp toprağa gömdükleri için çok kere kendiliğinden yetişir.

Ceviz diğer bir adıyla “koz” olarak da bilinmektedir. Ceviz ağacı kalın ve güçlü gövdesi sayesinde uzun yıllar yaşayabilen, gövdesi kereste bakımından ve meyveleri mineral ve protein bakımından oldukça zengin ve değerli ağaçlardan biridir. Genel olarak ortalama 25 metre boyuna kadar uzayabilmektedir. Nisan ve Mayıs aylarında daha yapraklanma dan çiçekleri açmaya başlar. Haziran ayında ise yaprakları ve meyveleri çıkmaya başlar.

Haziran ayının ortalarına geldiğimizde ise yaprakları tamamen çıkmış olur bu zaman boyunca meyveleri ise gelişerek büyümeye başlar, Eylül ayına geldiğimizde ise ceviz ağacının meyveleri tamamen olgunlaşarak, toplanmaya ve tüketilmeye başlamaktadır. Ceviz ağaçları yabani olarak yetişmekle birlikte, bahçelerimizde ve tarlalarımızda ekilerek yetiştirilebilir.

İçerisinde bulundurduğu eterli uçucu yağ, juglan, flavonlar ve C vitamini sayesinde vücudumuzun korunması ve sağlığımız için oldukça yarayışlı ve faydalı besinlerimizdendir. Ceviz ağacı ülkemizin hemen hemen her yerinde yetişmekle birlikte Doğu Anadolu ve Kuzey Doğu Anadolu bölgelerinde vitamin ve içerik açısından daha verimli yetişmektedir.

Cevizin faydaları

Ceviz ağacının başta kendisi olmak üzere meyvesi, yaprağı kısaca bu ağacın çatısı altında yetişen gelişen herşey insan sağlığı ve direnci için oldukça etkili ve yarayışlıdır. Faydalarını saymakla bitiremeyeceğimiz bu ağacın yine de başlıca faydalarından bahsetmek gerekir.

ceviz

Ceviz ağacının meyvesi içerisinde bulundurduğu yüksek orandaki Omega-3 sayesinde vücudumuzdaki yağ asitlerini, kalp hastalıklarını, yüksek kan basıncını ve depresyonu belirli ölçülerde azaltmaktadır.  Her gün düzenli olarak tüketilen ceviz kandaki kolesterol seviyesini düşürerek, kalp atışlarındaki düzensizliği gideriyor. Hekimler tarafından hazırlanarak ilaçlarda kullanıldığı taktirde kanı temizleyerek kansızlığı gideriyor.

ceviz

Cevizin besin değeri

28 gram, yaklaşık olarak 7 adet dış kabuğu soyulmuş ceviz;

• 185 kaloridir.
• Kolesterol içermez.
• Günlük besin lifi ihtiyacının %8’ini karşılar (2gr).
• Günlük kalsiyum ihtiyacının %3’ünü karşılar.
• Günlük demir ihtiyacının %5’ini karşılar.
• Günlük tiamin ihtiyacının %6’sını karşılar (0,01mg).
• Günlük folat ihtiyacının %7’sini karşılar (27,7mcg).
• Günlük magnezyum ihtiyacının %11’ini karşılar (44,6mg).
• Günlük fosfor ihtiyacının %10’unu karşılar (97,8mg).
• Günlük çinko ihtiyacının %6’sını karşılar (0,9mg).
• Günlük bakır ihtiyacının %22’sini karşılar (0,4mg).
• Günlük manganez ihtiyacının %48’ini karşılar (1mg).
• Günlük selenyum ihtiyacının %2’sini karşılar (1,4mcg).

Aynı miktarda ceviz (7 adet) yaklaşık 2500mg omega 3 ve 11000mg omega 6 yağ asidi içermektedir.

Sözlükte "ceviz" ne demek?

1. Cevizgillerin örnek bitkisi olan uzun ömürlü gövdesi kalın, kerestesi değerli, yurdumuzda çok yetişen ağaç (juglans regia).
2. Bu ağacın yağlı, nişastalı yemişi, koz.
3. Ceviz ağacının kerestesinden yapılmış.

Cümle içinde kullanımı

Ceviz ağaçlarının altına çökebilir, tabakalarınızdan birer sigara yakabilirsiniz.
- Sait Faik Abasıyanık

Ceviz kelimesinin ingilizcesi

n. walnut, nut
Köken: Arapça

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç