CEA testi nedir?

CEA (Karsinoembriyonikantijen) testi, vücutta kanserin olup olmadığını belirlemek, tedaviye yanıtı ve nüksler dahil kanser tedavisinin takibi ve kanserin evrelendirilmesine yardımcı olmak amacıyla yapılan testlerdir. CEA testi, kandaki karsinoembriyonik antijen  seviyesini ölçer. CEA, özellikle kalın bağırsak kanseri başta olmak üzere bazı kanserlerde seviyesi artan bir moleküldür.

Aslında anne karnındaki bebeğin gelişimi esnasında üretilen bu maddenin üretimi doğum öncesi sona erer. Sağlıklı yetişkinlerin kanında çok az miktarda bulunur veya hiç yoktur. Bir tümör belirteci olarak kullanılan CEA, kanser dışında bazı hastalıklarda ve hatta sigara içenlerde bile artar. Bu yüzden, genel bir kanser tarama testi olmaktan ziyade, diğer birçok tümör belirteci gibi, kanser tedavisinin izlenmesinde kullanılan bir proteindir.

CEA testi nasıl kullanılır?

CEA, kanserlerin, özellikle kalın bağırsak kanseri hastalarının tedavisinin takibi için kullanılır  Cerrahiden sonra tedaviye yanıtı takipte hastalığın nüks edip etmediğini belirlemede, CEA değerleri yararlı olmaktadır. Ayrıca CEA; rektum, akciğer, meme, karaciğer, pankreas, mide ve yumurtalık, kanseri gibi başka kanser formlarının da bir tümör belirteci olarak kullanılmaktadır. Kanserlerin tümü CEA üretmemekte ayrıca, pozitif CEA testi her zaman kansere bağlı değildir. Bu nedenle toplum genelinin tarama testleri olarak CEA kullanılmamaktadır.

CEA ne zaman istenir?

Bulguları kanser olasılığını düşündürdüğünde bir CEA testi istenebilir. Belli bazı kanser tiplerine sahip olan hastalarda tedavi öncesi ve sonrasında tedavinin başarısını değerlendirmek için bir CEA ölçümü yapılabilir.

CEA normal değerleri nelerdir?

Sağlıklı erkeklerde: < 4.1 ng/ml, sigara içiyorsa: < 6.2 ng/ml

Sağlıklı kadınlarda: < 2.5 ng/ml, sigara içiyorsa: < 4.9 ng/ml

Cea oranı sigara içenlerde daha yüksek olarak tespit edilmektedir.

CEA değeri hangi durumlarda yükselir?

1. Rahim kanseri,
2. Tiroid kanseri,
3. Yumurtalık kanseri,
4. Mide kanseri,
5. Akciğer kanseri,
6. Pankreas ve safra kesesi kanserleri,
7. Meme kanseri,
8. Kolorektal kanserler,
9. Siroz,
10. İnflamatuar bağırsak hastalığı,
11. kronik akciğer hastalığı,
12. Pankreatitte.

CEA değerinin diğer yükselme sebepleri nelerdir?

1. Sigara,
2. Alkol,
3. Gebelik,
4. Koah,
5. böbrek yetmezliği,
6. Peptik ülser,
7. Crohn hastalığı,
8. Anfizem,
9. Mide,
10. Bağırsak sistemi,
11. Karaciğer,
12. Akciğerin iyi huylu patolojilerinden cea değerinde yükselme görülebilir.

CEA testi sonuçları ne anlama gelir?

İlk testte daha küçük ve erken evrede tümörleri olan hastalarda CEA değerleri normal veya hafifçe yükselmiş olabilir. Daha ileri evre veya vücut içine yayılmış tümörleri olan hastaların CEA değerleri daha yüksek olabilir. CEA düzeylerinin tedaviden sonra azalması CEA üreten tümörün tümüyle veya büyük bir bölümünün çıkartıldığı anlamı taşır.

Sürekli yükselen CEA düzeyi sıklıkla tümör nüksünün ilk belirtisidir. Yüksek CEA düzeyleri iltihaplanma, siroz, peptik ülser, ülseratif kolit, rektal polipler, amfizem ve iyi huylu meme hastalığı  gibi kanserle ilişkisi olmayan hastalıkları da gösterebilmektedir. Kanserlerin tümü CEA üretmediği için hem kanser hem de normal CEA düzeylerine sahip olmak mümkündür.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç