CDN nedir?

İngilizce "Content Delivery Network" kelimelerini baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Türkçe'de "İçerik Dağıtım Ağı" anlamına gelmektedir.

CDN; Yoğun ziyaretçi trafiğine sahip ve yoğun yüksek boyutta içerikler sunan internet sitelerinin verilerini farklı sunucularda tutarak ziyaretçiye daha hızlı veri ulaştımak amacıyla kurulmuş içerik dağıtım ağına verilen isimdir.

CDN'in temelinde lokasyon yatmaktadır. Şüphesiz ki bir websitesinin birden çok ülkede ziyaretçisi bulunmaktadır. Bir websitesi sunduğu hizmeti ziyaretçilerini hızla sunmak zorundadır. Ziyaretçisine verdiği hizmeti hızlı bir şekilde sunamayan bir internet sitesi ciddi ziyaretçi kaybına uğrayacaktır. İnternet sitesi yöneticileri bu ve bu gibi dezavantajları engellemek üzere Cdn teknolojisini kullanmaktadır.

Bir oyun sitesi düşünün birden fazla dilde hizmet versin. Oyunlarını tek bir sunucu üzerinde tutuyor olsun lokasyon'u da İngiltere olsun. Brezilya'dan bir ziyaretçi geldiğinde bir oyun açmak istediğinde ziyaretçinin bekleme süresi uzayacaktır. CDN'de hangi ülkelerde hizmet veriliyorsa veriler o ülkelerdeki sunucularda tutulur ve bir İngiliz siteyi ziyaret ediyorsa veriler İngilitere'deki bir sunucudan aktarılırken, bir Alman siteyi ziyaret ediyorsa veriler Almanya'daki bir sunucudan aktarılır ve bekleme, yükleme süreleri mimuma düşürülür.

CDN ne zaman kullanılmalıdır?

CDN aslına bakarsanız her web sitesi için kullanılabilir. Fakat CDN kullanımı ciddi bir maliyet getireceği için yeni internet sitelerinde kullanılması gereksizdir.

CDN'i ziyaretçi sayıları yüksek olan, çoklu dilde hizmet veren ve ziyaretçilerine sunduğu veri boyutları yüksek olan internet siteleri tercih etmelidir.

Ayrıca Web Tv ve isteğe bağlı video yayınları yapan internet siteleri içinde kullanılmaktadır.

Hangi kategorilerdeki internet siteleri CDN kullanmalıdır?

1. Oyun

2. Video yayını ve paylaşımı

3. Dosya paylaşımı

4. Web Tv

5. Farklı dillerde yoğun bir ziyaretçi topluluğuna hizmet veren internet siteleri

CDN'in avantajları nelerdir?

1. İnternet sitesinin hızlı açılmasını sağlar,

2. Verilerin ziyaretçinin bilgisayarına hızlı yüklenmesini sağlar,

3. Ziyaretçi artışı sağlar,

4. Rakip internet sitelerine göre seo'da daha avantajlı konumda bulunur,

5. Ssl desteği bulunur,

6. Çok hızlı bir şekilde her siteye entegre edilebilmektedir,

7. Statik veriler barındırılabilmektedir,

8. Cdn hizmetini anlık olarak yönetebilmektesiniz.

CDN'in dezavantajı nedir?

CDN'in tek dezavantajı maliyetidir. Yeni internet siteleri ve kurumsal olmayan projeler için başlangıçta gereksiz maliyet ortaya çıkaracaktır.

Yerel CDN nedir?

Sadece belirli bir lokasyon'da ve farklı yerlerde sunulan CDN hizmetine verilen isimdir. Yani Türkçe bir sitenin içeriklerini hem İstanbul'daki hemde Ankara'daki sunucularda tutması ziyaretçinin bu veri merkezlerine yakınlığına göre verilerin sunulması Yerel CDN hizmetine bir örnektir.

CDN fiyatlandırması

CDN hizmetinin ücretlendirilmesi;

1. Erişim kapasitesi,

2. kenar sunucu sonrası akıtılan trafik hacmi,

3. Anlık kullanıcı sayısına göre ücretlendirilmektedir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç