CD R nedir?

CD R; İngilizce "Compact Disc Recordable" kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Türkçe'de "Kaydedilebilir Kompakt Disk" anlamına gelen bu kavram cd yazıcılar tarafıdan üzerine bir kere veri yazılabilen dijital medyaları ifade etmek için kullanılır.

8 cm ve 12 cm biçimlerinde büyüklerinde 650, 700, 800, 900 MB'a kadar depolama kapasitesi olanları mevcuttur. 900 MB olan versiyonları sadece bazı CD-RW sürücüler tarafından tam kapasite ile yazılabilir.

8 cm çaplı disklere "single (tekli) CD" adı verilir.

CD R disk doluncaya kadar kayıt yapar. Bu diskin üzerine bir daha veri yazılamaz. CD R'ların ömürleri uzundur. CD R'lar ilk önec yerlerini CD RW'lara daha onlar da yerleri DVD RW'lara bırakmıştır.

CD R'ların fiziksel özellikleri

Yazma hızları: 1x, 2x, 4x, 8x, 16x, 20x, 24x, 32x, 40x, 48x, 52x

Yazma oranları: 150 kB/s, 300 kB/s, 600 kB/s, 1.2 MB/s, 2.4 MB/s, 3.0 MB/s, 3.6 MB/s, 4.8 MB/s, 6.0 MB/s, 7.2 MB/s, 7.8 MB/s

CD R'ların yazma metodları

1. Disc At Once

2. Track At Once

3. Packet Writing

Disc At Once

Bu yazma metodunda her track bitiminde yazma laseri durur ve iki blok yazar. Yeni bir track yazılmaya başlandığında, yazma laseri tekrar başlar ve bir bağlantı bloğu ve 4 de blok yazar. Her track yazımında bu iş yenilenir. Avantajı sonradan veri eklenebilmesidir.

Track At Once

Yazma laseri bir sefer başlar, hiç durmadan kaydı yazar. Kayıt sonuna kadar durmaz. Avantajı bu tür yazılan cd'leri her cihaz okuyor. Audio cd'ler bu metod ile yazdırılır.

Packet Writing

Packet Writing metodunda veriler Disc At Once, Track At Once'taki gibi büyük bloklar halinde değil daha küçük bloklar halinde yazılır. Bu yöntemin en önemli avantajı, veri mevcudunun ileride rahatlıkla değiştirilebilmesidir. Ancak bunun için CD üzerinde, değiştirilen verilerin saklanabileceği kadar boş alan bulunması gereklidir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç