CCD kamera nedir?

CCD, açılımı charge coupled device yani çiftleşmiş şarj cihazı anlamına gelen kamera çeşididir. CCD kameralar güvenlik açısından en iyi verimi sağlayan kameralardır. CCD denilen parça esasında lenstir. Kameralara yüksek çözünürlük sağlayan CCD lenslerdir. Genellikle CMOS kameralarla da karşılaştırma yapılır fakat bu yanlış bir kıyaslamadır. CMOS düşük fiyatlı ve az enerji tüketir yalnız güvenlik kameraları için uygun değildir.

Onlar genellikle cep telefonları, web cam gibi cihazlarda kullanılır. Hem görüntü kalitesi hem de kullanım ömrü olarak baktığınızda kesinlikle CCD tercih edilmelidir. CCD sağladığı artılardan bahsetmek gerekirse, ışığın düşük olduğu yerlerde bile güzel bir görüntü sağlar. Çok daha net ve canlı bir görüntü sağlar.

CCD kamera sistemi avantajları nelerdir?

CCD hücreleri şarz ederek, chip üzerinden iletim yaptığı için daha az kayıpla ancak daha fazla enerji tüketerek kamera sistemi sinyali oluşturur.  Bu teknoloji CCD resim sensörlerinin daha net görüntü oluşturmasını, ışığa daha duyarlı olabilmesini ve daha gürültü ve bozulum oranına sahip resim oluşturmasını sağlar.

CMOS kamera sistemlerinin görüntülerinin daha kötü olma daha bulanık görüntü oluşturma sebebi her pixel için görüntü olşuturan sensörlerin birbirine çok yakın olmasıdır. Bu transistorlerde çok ciddi verim kaybına sebep olur ve net görüntüye sahip kamera sistemi oluşturmanızı engeller.

CMOS kamera sistemi avantajları nelerdir?

CMOS kamera sisteminde her hücre ayrı ayrı okunabildiği için daha esnek bir yapı vardır. Ayrıca enerji tüketimide sensör bazında 100 kat daha azdır. CMOS kamera sistemlerinin en önemli avantajı fiyat noktasındadır. Yarıiletken teknolojisine sahip olduğu için çok fazla üretici tarafından kolaylıkla üretilebilir. CCD üretimi ise çok daha fazla cihaza ihtiyaç duyar vede bu maliyeti arttıran en önemli faktörlerden biridir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç