Catnip nedir?

Catnip (Nepeta cataria), ayrıca catmint (kedi nanesi) ya da catnep olarak da bilinir, nane (Labiatae) familyasından olan bu ot dayanıklı ve uzun ömürlü bir bitkidir (tüm yıl canlılığını korur). Kedi (Felidae) familyasındaki tüm türler için oldukça çekici bir bitkidir. Dağ aslanları, vaşaklar, kaplanlar, aslanlar, ve evcilleştirilmiş kediler üstünde yuvarlanırlar, yüzlerini sürterler, patilerini sürerler, ve küçük bir catnip parçasının üstünde dans ederler.

Kediler tahminen catnip'in güçlü kokusuna tepki gösterirler. Catnip yapraklarının yağı” trans-neptalactone” olarak adlandırılan  bir kimyasal içerir ve kokusu dişi kedinin idrarındaki bir maddenin kokusuna benzer. Kedi nanesi, nane familyasından mevsimlik bir bitkidir. Kökeni Kuzey Afrika ve Akdeniz olmakla birlikte, günümüzde Avrupa ve Kuzey Amerika'da yaygın olarak yetişmektedir. Kedi nanesi adı verilirken esin kaynağı oluşturan faktör, kuşkusuz kedilerin bu bitkinin lezzetini iyi bilmesidir.

Kediler niçin kedi nanesini sever?

Kedi nanesinin etkin bileşeni nepetalaktondur. Kediler bu bileşeni kokusu sayesinde bulurlar. Genel olarak nepetalaktonun muhtemelen çiftleşmeyle bağlantılı olarak kedi feromonunun etkisine benzer bir etki gösterdiği düşünülmektedir. Kedi nanesinin kedinizin modunu yükseltici bir etkisi vardır. Kedinizde oldukça sıradışı etkiler gösterebilir; kedinizin daha sokulgan ya da özellikle sevecen davranmaya başlaması mümkündür. Ayrıca yuvarlanabilir, kedi nanesi kaynağına patisiyle vurabilir ya da yüzünü sürebilir.

Veya etrafta sıçrayabilir ve görünmeyen avi kovalarmış gibi odadan odaya koşturan, oyuncu bir kediye dönüşebilir. Bazı kediler, yalnızca çok fazla rahatlayıp gevşeyecek ve gözleri dalacaktır. Bu davranış tümüyle bol miktarda miyavlama ya da hırlamayla kendini gösterebilir. Kedi nanesinin etkileri kısa sürelidir ve çoğunlukla 5 ila 15 dakika sürmektedir. Bunun ardından, kedi tekrar kedi nanesi etkilerini göstermeden önce birkaç saat geçecektir.

catnip

Kedi nanesi nasıl verilmeli?

Kedi nanesi ürünleri çeşitli formlarda sunulmaktadır. Yere veya bir oyuncağın üzerine serpebileceğiniz toz haline getirilmiş kedi nanesi ya da kedi nanesi ampulleri satın alabilirsiniz. Bazı oyuncaklar kedi nanesi kokulu olarak sunulmakta ya da bunların içinde kedi nanesi bulunmaktadır. Kedi nanesini yağ ya da yağ spreyi şeklinde de alabilir ve bir oyuncağa veya yatağa kedi nanesi kokusu vermek için kullanabilirsiniz. Kediler çok küçük miktarlarda kullandığınızda dahi kedi nanesine tepki verecektir; dolayısıyla çok fazla kullanmanız gerekli değildir.

Kediotu zararlı mıdır?

Bu soruya genelde verilen cevap hayır. Kediler, insanların aksine, nerede duracağını biliyor ve fazla kediotunu otomatik olarak reddediyor. Aldıkları miktar ise genelde zararlı olmayan düzeyde oluyor. Bu yüzden bir çok oyuncağın içine konulmuş kediotu bulabilirsiniz. Bu ilgilerini çekiyor ve onları isteseler de istemeseler de birazcık daha mutlu ediyor.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç