CAO nedir?

CAO (Chief Advertisiment Officer) yani reklam’dan sorumlu başkan olarak adlandırılabilir. Pazarlama ve satış kısmı ile ciddi olarak bağlantılı bir ünvan denilebilir.

CEO nedir?

Aslında herkesin sürekli duyduğu ancak anlamını gerçekten bilmediği bir terim daha ötesi bir unvan, CEO İngilizce olarak Chief Executive Officer’ın kısaltılmış halidir işin aslına Türkçe olarka bakarsak İcra Kurulu Başkanı anlamına gelmektedir.

CIO nedir?

CIO (Chief Information Officer), Bilgi Sistemleri Başkanı olarak adlandırılabilir. CIO bir şirketteki bilgi ve teknoloji sistemlerini en optimum şekilde çalışacak, şirket bünyesinde işlemler nasıl gerçekleştirilecek vb. gibi durumlardaki en üst düzey yönetici olarak kabul edilebilir.

CTO nedir?

CTO (Chief Technology Officer) yani Teknolojiden Sorumlu Başkan olarak kabul edilebilir. İlk bakışta yaptıkları iş itibari ve isimlerinin günlük kullanımlarındaki yanlış bağlantıları nedeniyle CIO yani Bilgi Sistemleri Başkanı ile aynı iş yaptığı düşünülebilir ancak şirket içinde kullanılanteknolojilerin bilgi sistemleri ile her zaman birebir bağlantılı olmadığı düşünülürse aynı unvan olmadığı belli olmaktadır.

CSIO nedir?

CSIO(Chief Info Security Officer) Bilgi Güvenliğinden Sorumlu Başkan olarak kısaca özetleyebiliriz.

CFO nedir?

CFO (Chief Financial Officer) yani Finans Grubu Başkanı

CLO nedir?

CLO (Chief Legal Officer) Türkçe çevirisi birebir olmasa da Hukuk  Grubu Başkanı diyebiliriz.

CGO nedir?

CGO (Chief Growth Officer) Genişlemeden sorumlu başkan olarak belirtilebilir. Şirketin iş sahasındaki gelişmelerinden, büyümesine kadar önemli ve stratejik rol oynayan bir unvana sahip diyebiliriz.

COO nedir?

COO (Chief Operations Officer) Operasyondan sorumlu başkan, operasyon sorumlusu diyebiliriz. Şirket içi iş operasyonlarında örnek vermek gerekirse bir ürünün satış takip süreçlerine kadar sorumlu unvan diyebiliriz.

CMO nedir?

CMO (Chief Marketing Officer) Günümüzde çok sık kullanılan bir terim olan Marketin teriminden yani “Pazarlama, satış  başkanı” olarak adlandırılabilir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç