CA-125 nedir?

CA 125 bir kanser antijenidir. Cancer (C) ve antigen (A) kelimelerinin ilk harflerinden adını almıştır.

Adet dönemlerinde normalde de yüksek çıkabildiği için özellikle bu dönemde ,CA 125 için kan alınması sakıncalı olabilir. Tercihen adet sonrası dönemlerde bayanlarda kan alınmalıdır. CA-125 testi kanda bulunan CA-125 protein miktarını ölçmek için kullanılır.

Proteinin CA-125 testini kullanarak ölçülmesi over kanseri tedavisine cevabı izlemek için kullanılır. Over kanserini taramak için kullanılmaz çünkü hamilelik, pelvik enfeksiyonlar veya normal adet dönemleri sırasında yüksek seviyelerde bulunabilir. Bu proteinin yüksek seviyeleri ayrıca enfeksiyonlar ve kanserli olmayan ve olan büyümeler gibi kadın üreme sisteminin başka bozukluklarında bulunabilir.

CA 125 testi hangi durumlarda istenmelidir?

1. Bayanlarda over (yumurtalık) kanserlerinin takip edildiği durumlar 
2. Endometrium adenokarsinomları takibi 
3. Fallop tüplerinin adenıo karsinomlarının takibi 
4. Diğer bazı kanser türlerinin takip edilmesinde Her CA 125 yüksekliğinde hemen panik olunmamalıdır.

Amaç

CA-125 testi sıklıkla bir over kanserinin ilerlemesini izlemek için istenir. Başlangıç CA-125 seviyeleri hasta over kanseri için tedavi edilmeden önce ölçülür. Tedavi sırasında ve sonrasında CA-125 seviyelerinde bir düşme olması tedavinin başarılı olduğuna işaret eder. Tedavi sonrasında CA-125 seviyesinin yükselmesi hastalığın nüksüne işaret edebilir. Over kanserinin tedavisinden sonra CA-125 testi tedavinin başarısından emin olmak üzere birkaç yıl boyunca kullanılır.

CA-125 testi özellikle tipik olarak kanser tedavisi tamamlandıktan sonra ilk iki yıl boyunca iki - dört ayda bir istenir. Bu dönemden sonra test üç yıl boyunca altı ayda bir ve sonra yılda bir istenir. CA-125 testinin over kanseri için bir tarama testi olarak kullanılmaması gerektiğini çünkü şunlar gibi artmış seviyelere neden olabilecek başka bozukluklar bulunduğunu vurgulamak önemlidir.

Uygulama

CA-125 testi tipik olarak bir sağlık bakımı uzmanı tarafından klinik bir ortamda yapılır. Hastalar bir kan örneği vermelidir. Örnek sıklıkla koldan bir iğneyle alınır. Kan bir tüp içine toplanır ve analiz için laboratuvara gönderilir. Sonuçlar laboratuvar tarafından bildirildikten sonra doktorunuz bunları sizinle görüşebilir.

Riskler

CA-125 testi hasta açısından minimal riske sahip bir kan testidir. Testin riskleri tüm kan testleri için ortaktır ve şunları içerir: bir örnek almada zorluk nedeniyle çok sayıda iğne batırılmasıiğne bölgesinde aşırı kanamakan kaybı nedeniyle bayılmahematom olarak bilinen şekilde kanın cilt altında birikmesiiğnenin cilde girdiği yerde enfeksiyon gelişmesi

Sonuçlar

CA-125 testinin sonuçları analizi yapan laboratuvara göre değişecektir. Çoğu durumda, CA-125 düzeyleri 35 U/mL üzerindeyse yükselmiş kabul edilir. Artmış CA-125 düzeylerinin over kanseri veya başka herhangi bir tipte kanserin varlığını doğruluyor olması gerekmez. CA-125 seviyeleri üremeyle ilgili çeşitli sağlık sorunları nedeniyle yükselebilir. Hastalar ek testler gerekip gerekmediğini belirlemek üzere sonuçları sağlık bakımı sağlayıcılarıyla görüşmelidir.

Over kanserli bir hastayı tedavi eden doktorlar tedavinin etkili olup olmadığını belirlemek için CA-125 testini kullanabilir. CA-125 seviyeleri tedavi sırasında değişmez veya artarsa bu durum kanserin tedaviye cevap vermediğine işaret eder. Doktorların hastalıkla savaşmak için alternatif tedavi düşünmeleri gerekebilir. Tedavi sırasında CA-125 seviyelerinde azalma kanserin tedaviye cevap verdiğine işaret eder.

Over kanseri teşhisi konan bazı kadınlarda başlangıçta CA-125 seviyeleri normaldir. Bu hastalarda tipik olarak CA-125 proteini üretmeyen tümörler vardır. Bu vakalarda CA-125 hastalık ilerlemesini izlemeye yardımcı olmayacaktır. CA-125 izlenmesi over kanseri tedavisini değerlendirmekte faydalı bir ek olabilse de bu işlemi yapmanın tedavi sonucunu geliştirdiği gösterilmemiştir. Doktorunuzun tedavinizin etkinliğini değerlendirmesi için birkaç yoldan biridir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç