Bypass nedir?

Bypass terimi tıpta sıkça kullanılan bir terimdir. kalp için yapılan bypass ameliyatlarında tıkalı damarlar sağlıklı damarlardan oluşan bir köprü ile atlanarak kalbe temiz kan ve yeterli kan gitmesi sağlanır.

Koroner bypass ameliyatı nedir?

Kalbimize ihtiyacı olan kanı "koroner arter" adı verilen atardamarlar getirir. Bu damarlarda, zaman içinde daralma ve tıkanmalar görülebilir. Bunun sonucunda; kalp yeterince beslenemeyip, görevlerini tam anlamıyla yapamaz hale gelebilir. Bu kişilerde göğüs ağrısı veya kalp krizi riski ortaya çıkar. Bu noktada tıkanan kalp damarlarının yerine yeni damarlar takılması işlemine "Koroner bypass ameliyatı" denir.

Bypass riskli bir ameliyat mıdır?

Bypass operasyonu için; hastanın yaşı, cinsiyeti, mevcut damar tıkanıklıklarından yani hastanın daha önce geçirilmiş enfarktüs veya kalp kasının çalışmamasından dolayı güç kaybı olup olmaması, hastanın kalp kapaklarında ek bir rahatsızlık olup olmaması, hastada dolaşım sistemi haricindeki diğer sistemlere ait bir fonksiyon kaybı olup olmaması önemlidir.

Bypass hangi durumlarda yapılır?

Bypass operasyonu, birden fazla koroner damarın, ameliyatsız yöntemlerle (balon-stent) açılamadığı durumlarda, bir veya daha fazla damarın, daha önce ameliyatsız yöntemlerle açılmış olmakla birlikte yeniden tıkandığı durumlarda, kalp kapak operasyonu gerektiren durumlarda ve bir ya da daha fazla koroner arterin hastalığında yapılır.

Sözlükte bypass ne anlama gelmektedir?

Bypass isim olarak "atlatma, yan geçit, aşma borusu, kestirme yol, kanın geçebileceği ikinci yol" anlamlarına gelir.

Bypass fiil olarak ise "atlatmak, ikinci yol yapmak, dolambaçlı yoldan gitmek, bertaraf etmek" anlamlarına gelmektedir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç