Bursa ulu cami nedir?

Bursa ulu cami; Bursa ilinde bulunana aslen zaviye olarak yapılan, sonradan cami olarak kullanılma açılmış, kapalı namaz kılma alanı bakımından Türk Tarihindeki en büyük cami ünvanına sahip bir camidir.

Bursa ulu cami, Evliya Çelebi’nin ifadesiyle Bursa ilinin Ayasofya’sıdır. İslam'da en yüksek mertebeli ibadethane sıralamasında beşinci sırada bulunmaktadır. Bursa ulu camisinin 2 adet minaresi bulunmaktadır.

Bursa ulu camisi en büyük hasarı 1855 zelzelesinde görmüş, 17 kubbesi yıkılmıştır. Bursa ulu camisinde en son tadilat 1951-59 yılları arasında yapılmıştır.

Türk islam dünyasının en eski camilerinden birisi Bursa ulu camisidir. Minberin giriş kapısının üzerindeki kitabede altın yaldızla Osmanlıca olarak, 'Yıldırım Beyazıt Han tarafından hicri 804 (miladı 1399) yılında yaptırılmıştır' ibaresi yer alır.

Bursa’da inşa edilen padişah camilerinin dördüncüsüdür.

Bursa ulu cami kim tarafından ne zaman yaptırılmıştır?

"I. Bayezid" tarafından 1396-1400 yılları arasında yaptırılmıştır.

Bursa ulu cami mimari kimdir?

Bursa ulu cami mimarı "Ali Neccar" dır.

Bursa ulu camisinin özellikleri nelerdir?

1. Osmanlı’da yapılan ilk Cami'dir.

2. 20 kubbelidir.

3. İçerisinde büyük bir şadırvan bulunur.

4. Çok sayıda Hat Sanatı örneklerine sahip olması.13 ayrı yazı karakteri ile, 41 ayrı Hattat tarafından yazılmıştır; askılı ve sabit toplam 192 hat levhası bulunmaktadır.

Bursa ulu camisinin teknik özellikleri

1. Duvar kalınlıkları yer yer 2m’den fazladır.

2. Dikdörtgen planlı cami yaklaşık toplam 5000 metrekare boyutlarında olup 20 kubbe ile örtülüdür.

3. Sekizgen kasnaklara oturan kubbeler mihrap duvarına dik beş sıra halinde dizilmiştir.

4. 3165.5m2 iç alana sahiptir.

5. 3 ana kapısı vardır.

6. 2 minaresi bulunur.

7. Düzgün kesme taşlarla inşa edilmiştir.

Bursa ulu camisi nerede bulunmaktadır?

Bursa ulu camisi; Bursa kent merkezinde, Atatürk Caddesi üzerinde bulunmaktadır.

Bursa ulu camisinin içerisinde bulunanlar

Bursa Ulu Cami duvarlarındaki el yazmaları, ortasındaki abdest alınabilen havuzlu şadırvanı, gizemli haç ile Yahudi yıldızı ve içerisindeki kendine özgü harika özellikleri ile de Türk ve İslam sanatı için son derece önemli bir eserdir.

Bursa ulu camisinin dışarıdan görünümü

Bursa Ulu Cami’nin Devaklı Abdülaziz oğlu Mehmet tarafından ceviz ağacından, hiç çivi kullanılmadan iç içe geçirme yöntemi ile yapılmış minberindeki ağaç işçiliği bir şaheserdir. Minber, kainatı temsil eder. Üzerine güneş sistemi kabartma bir formla işlenmiştir.

Minberin doğu cephesinde, biri dar dikdörtgen, diğeri alanı daha geniş üçgen biçiminde, bir diğeri en altta şerit halinde uzanan taşıyıcı dolap serisi bir kompozisyon oluşturur.

Minberin alt kaide kısmında (hem doğu hem batı yönünde) 15’er motifi vardır. Bunların üçer tanesi dikdörtgen "başlangıç, çıkış ve ilk" anlamlarını taşır.

Güney duvarında asılı olan Kabe örtüsü de gizemini korumaktadır.

Sert ceviz ağacından imal edilen müezzin mahfili 8 sütun üzerinde durmaktadır. Mahfil 1549 tarihini taşımaktadır. Yine 1815 yılında yapılan taş kürsü de camideki bir başka özgün eserdir. Alt ve üst kısmı tek parça mermerden oyulmuştur.

Caminin 1571 tarihinde tamamlandığı bilinen mihrabının üstündeki ve yanlarındaki ayetler hat ustaları tarafından işlenmiştir. Ulu Cami’nin duvarları 21 hattat tarafından yapılmış 45 levha ve 87 duvar yazısıyla da adeta bir hat müzesidir. 9 ayrı yazı karakteri görülür ve her hattın ayrı bir hikayesi vardır. Mesela Kıble duvarında bulunan "Vav" harfi önünde Hızır Aleyhisselamın bazı vakitler namaz kıldığı ve onunla beraber namaz kılmaya denk gelindiğinde edilen duaların kabul olunacağına inanılır. Aynı duvarda Kabe resmi bulunur ve siz hangi istikametten ona bakarsanız, kapısı size doğru dönük gibi gözükür.

Vav harfi, Vahidiyet, Vahdaniyeti ihtiva etmesi yönüyle de Allah’ın birliğini ifade eder.

Dış bağlantılar

Bursa ulu cami 360o sanal tur

Bursa ulu cami internet sayfası

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç