Bupropion nedir?

Bupropion bir antidepresandır. Bupropion içerikli ilaçların bazıları depresyon tedavisinde kullanılır, bazıları ise sigarayı bırakmaya yardımcı olarak kullanılır. Wellbutrin XL, Bupropion’un depresyon tedavisinde kullanılan bir formudur. Depresyon tedavisinde etkili olmasının yanı sıra sigaranın bırakılmasına bağlı gelişen yoksunluk semptomlarını azaltmada etkinliği kanıtlanmış bir ilaçtır ve bu amaçla kullanılmasına ilişkin onay almış ilk nikotin dışı farmakolojik ajandır.

Wellbutrin XL (Bupropion) nasıl kullanılır?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla veya daha düşük dozda ya da daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz. Wellbutrin XL kullanımını doktorunuz ile görüşmeden, aniden durdurmayınız, aksi takdirde istenmeyen yan etkilere maruz kalabilirsiniz.

Gebelik ya da emzirme döneminde Bupropion kullanabilir miyim?

Bupropion’un anne karnındaki bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Eğer hamileyseniz veya tedavi dönemindeki tarihlerde hamile kalmayı planlıyorsanız, ilacı kullanmaya başlamadan önce doktorunuza söyleyiniz. Bupropion anne sütüne geçer ve emzirilen bebek için zararlı olabilir.

Araç ve makine kullanırken Bupropion kullanabilir miyim?

Wellbutrin XL düşünce ve reaksiyonlarınızı etkileyebilecek yan etkilere sebep olabilir. Eğer araç kullanıyorsanız veya temkinli olmanızı gerektiren işler yapacaksanız dikkatli olunuz. İlacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç ve makine kullanmaktan kaçınınız.

Wellbutrin XL’nin yan etkileri nelerdir?

İlacın kullanımı sırasında ruh hali veya davranış değişimleri, anksiyete (kaygı), panik ataklar, uyku sorunları, dürtülere göre hareket etme, telaşlı, heyecanlı, hırçın, saldırgan, agresif, huzursuz, hiperaktif (ruhsal veya fiziksel olarak) veya daha depresif hissetme ya da intihar veya kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olma gibi yeni veya kötüleşen belirtiler meydana gelirse hemen doktorunuza bildiriniz.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç