Buhurdan nedir?

İçinde buhur yakılan kap. Buhur (tütsü) kelimesiyle, Farsça mekan (yer) ismi yapan dan ekinden türetilmiştir. Ateşliğe ateş konarak kokulu ağaçlar ve buhur çubukları yakılan ayaklı ve madeni kaplar olup, kapakları üzerinde dumanın çıkması için zarif oymalı delikler vardır.

Her devirde çok değişik örnek ve biçimlerde gözü okşayacak şekilde yapılan buhurdanlar ateşlik ve külah olmak üzere iki kısımdır. Buhurdanların altlarına konan tabloya da buhurdan tablası denirdi. Bunların üzeri kıvrık dal motifleri ile süslenirdi.

Altın, gümüş, bakır, pirinç, porselen, fayans ve topraktan çeşitli şekillerde yapılırdı. İstanbul’da daha çok madeni olanları yapılır ve adına da tombak denirdi. Şam ve Yemen’de yapılanları daha meşhurdur. Arap buhurdanları daha büyük ve daha süslü olup, bunlar hem kandil gibi asılabilir hem de yere koyulabilirdi.

Toprak ve gümüş üstüne kurşunla, nakış işleme tekniğiyle yapılan ve herbirinin ayrı bir hikayesi olan, üzerinde çok değerli taşlar bulunan, Türk buhurdanlarının en güzel örnekleri, Topkapı Sarayındadır. Buhur olarak öd ağacı, amber, günlük, sandal ağacı gibi yandığı zaman güzel koku veren şeyler kullanılırdı. öd ağacı bazen dal halinde, bazen da tozu gülsuyu ile hamur yapılarak kalem veya levha şeklinde kurutulur; cami, mescid, tekke ve evlerde, mevlid, cenaze ve benzeri dini toplantılarda yakılırdı.

Sözlükte "buhurdan" ne demek?

1. Buhurluk.

Cümle içinde kullanımı

Dağıtır gülleri boşlukta hava / Ve buhurdanda tüter amberler.
- A. N. Asya

Buhurdan kelimesinin ingilizcesi

n. incense burner, incensory, thurible
Köken: Arapça

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç