Buda nedir?

Guatama Buda (M.Ö. 563 - M.Ö.483), bir Hint filozofudur. Kurduğu din ve felsefe sistemine de «Budizm» denir. Guatama, büyük bir prensin oğluydu. Zevk ve sefa içinde yaşamaya teşvik ediliyordu. Zamanı gelince evlendirildi. Fakat delikanlı bir gezinti sırasında bir cenaze, bir hasta ve birçok yaşlı adamla karşılaştı. Bu ona çok tesir etti. Hayatın başka yönleri olduğunu da anladı. Bunun üzerine, eşini ve çocuğunu terk edip, inzivaya çekildi.

Bir gün «bo» ağacının altında otururken, içinde bir aydınlanma oldu. Ulaştığı dini ve felsefi gerçekleri yaymak üzere vaazlar vererek memleketi dolaşmaya başladı. 80 yaşında iken Kusingagara'da öldü. Ölümünden sonra müritleri bütün söylediklerini yazdılar. Böylece Budizm felsefesi ortaya çıktı. Budizm şu dört gerçeği telkin eder: 1) Hayat acılarla doludur, zevk ve sefa yalandır, 2) Acılara türlü hevesler yol açar, 3) Yaşama isteği ve diğer hevesler öldürülmelidir, 4) Yaşama hevesini yok eden kimseler, «nirvana» ya (mutluluk ve ebedi huzur) kavuşur.

Budizm’e göre «8 katlı yol», insanları acıdan kurtarmanın tek çaresidir. Bu yollar şunlardır: Doğru inanış, doğru ideal, doğru söz, doğru iş, doğru yaşama, doğru çalışma, doğru düşünme, doğru murakabe. On çeşit de günah vardır. Bunlar: Adam öldürme, hırsızlık, iffetsizlik, yalan, iftira, kötü söz, dedikodu, kıskançlık, kötülük ve imansızlıktır. Budizm’in yayılma alanı Seylan, Çin ve Çin Hindi yarımadasıdır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç