BSA nedir?

BSA, (Business Software Alliance) bir çok ülkede ve Türkiye'de bilgisayar programlarının lisans haklarına aykırı kullanılmasını önlemek için mücadele veren bir kurumdur. Ticari iş yazılımları ile ilgili yazılım sahiplerinin ve ilgililerinin dayanışmasını ve birlikteliğini ifade etmektedir.

BSA yazılım ve telif haklarını korumak ve bu alanda bilinç oluşturmak amacıyla, dünyanın önde gelen yazılım firmalarından Aldus, AshtonTate, Autodesk, Lotus Development, Microsoft, WordPerfect tarafından 1988 yılında kurulmuş olan dünya çapında bir organizasyondur.

Novell ve Symantec gibi çok büyük firmalar da şu anda BSA üyesidir. BSA yasal yazılımlara güveni pekiştiren kampanyalar yürütmekte ve eğitci/bilinçlendirici döküman yayınlamaktadır.

BSA'nın görevleri nelerdir?

BSA, yazılım telif hakları bilincini artırmak ve lisanssız yazılım kullanımını önlemek amacıyla, dünyanın ve ülkemizin önde gelen yazılım üreticisi şirketlerinin faaliyetlerini kar amacı gütmeksizin birleştirip koordine ettiği bir birliktir. BSA, bu amaçla bilgisayar ve yazılım satıcıları, kullanıcıları ve uygulamacılarını bilgilendirmek ve eğitmek amacıyla çaba göstermektedir.

Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na göre, telif hakkı ihlali suçu işleyen kişilerin, 4 seneye kadar hapis cezası ve 150 milyar liraya kadar ağır para cezası ile cezalandırılmaları sözkonusudur.

Ayrıca, korsan yazılım kullanıldığı tespit edilen işletmelerin sahipleri, genel müdür ve ilgili birim müdürleri de aynen korsan yazılım suçu işleyen kişiler gibi sorumlu tutulur. Bununla beraber 3 seneye kadar meslekten men ve korsan yazılım yüklü bilgisayarlara el konulması gibi yaptırımlar da mevcuttur.

BSA Türkiye'nin faaliyetleri nelerdir?

Korsan yazılımla mücadele için BSA Ücretsiz Bilgi Hattı’nın işletilmesi.
İhbar ve araştırma sonuçlarından hareket ederek katılımcı firmalarca korsan yazılım kullananlara yasal takip uygulanması.
Sempozyum, seminer ve diğer eğitim çalışmalarıyla gerek hukuk ve yazılım çevrelerinin, gerekse bilgisayar ticareti yapan firmaların ve halkın korsan yazılım konusunda bilgilendirilmesi.
Telif hakları konusunda kamuoyunda genel bilinç oluşturulmasıdır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç