Browser nedir?

Dilimize tarayıcı olarak yerleşmiş olan browserlar internette yayınlanan belgelerin kodlarını derleyip sizin ekranınıza yazı, resim, film ve benzeri görüntülerin gelmesini sağlayan programlardır.

İnternet sayfalarına erişmek için kullanılan programlara tarayıcı veya browser adı verilir. Kullanıcılar web sitelerinin içeriğinde yer alan metin, görsel ve zengin medya öğeleri tarayıcılar yardımı ile görüntüleyebilirler. Internet Explorer, Firefox, Google Chrome, Safari, Opera en popüler tarayıcılardan bazılarıdır.

Her tarayıcının web sitelerini yorumlama özellikleri farklı olabileceği için, aynı web sitesi farklı tarayıcılarda bire bir aynı şekilde görüntülenmeyebilir. E-ticaret sitenizin daha fazla kullanıcıya aynı kalitede hizmet verebilmesi için tüm büyük tarayıcılarda olması gerektiği gibi görüntülenmesi önemlidir.

Browser

Browser World Wide Web uzerinde dökümanların transfer edilip görüntülenmesini saglayan programlara verilen addır. Browserlar aracılığı ile erişebileceğimiz internet servisleri şunlar olabilir; www, telnet, gopher, wais, ftp dir. Her servisin kullandığı bir protokol vardır, örneğin www servisi http ya da https protokolünü kullanır, ftp servisi ise ftp protokolünü kullanır.

Web tarayıcısı, Internet tarayıcısı, Ağ tarayıcısı veya Web Browser kullanıcıların sunucuları üzerinde yer alan HTML veya daha gelişmiş sayfaların açılmasını sağlayan bir yazılımdır. Standart bir web tarayıcısı; metin veya çoklu ortam dosyalarını açabilir, kaydebilir, HTMLden HTTPye bütün protokolleri ve standartları destekler, açılan sayfada aranan nesneyi bulabilir, sık kullanılanlar ve geçmiş listesi yapabilir, genel ağa dosya yükleme ve genel ağdan dosya indirme yapabilir, e-posta ve metin editörleriyle bütünleşebilir.

Linkleri (bağlantı) izleyebilir. Dosya sistemlerini okuyabilir, bağlayabilir, kaydedebilir. Çokluortam dosyalarını oynatabilir veya kaydedebilir, sayfanın çıktısını alabilir, çevrimdışı çalışabilir. Bir web tarayıcısı işletim sisteminin en gözde elemanlarındandır. HTML kodlarını sonkullanıcıya sunar. Tarayıcı hizmetleri hız, görünüm, sistemle bütünleşme, güvenlik, eklentiler, çerezler, sekmelilik, güvenli sörf, CSS ve RSS özellikleri, JavaScript özelliği ile bir yarış halindedir.

En çok kullanılan browserlar

Internet Explorer

Mozilla Firefox

Gogole Chrome

Opera

Safari

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç