Broker nedir?

Broker; finans piyasalarında alım ve satım işlemlerine belirli bir komisyon ücreti karşılığında aracılık eden, işlemleri taraf olduğu kişi yada kurumlar için görünürde kendi adıyla yapan piyasa uzmanlarına verilen isimdir.

Brokerlik komisyoncu namıyla ülkemizde de yapılır, ama Batı'da daha çok yaygındır. Bir işletme brokeri, bir işletmenin (işletmenin bir bütün olarak tüzel kişiliğinin veya sadece varlıklarının) satışına aracı olur.

Üye temsilcisi nedir?

Türkiyede imkb'nin binasında aracı kuruluşlar adına çalışarak şirketten iletilen alım satım emirlerini gerçekleştiren brokerlara resmi olarak üye temsilcisi denir.

Nasıl broker olunur?

Türkiyede İMKB Hisse Senetleri ile tahvil ve bono Piyasalarında broker olarak görev yapmak için, İMKB tarafından düzenlenen eğitim programlarına katılmak ve yapılan sınavlarda başarılı olmak gerekmektedir.

Broker eğitimine katılabilmek için gerekli şartlar nelerdir?

1- Hisse Senetleri Piyasası’nda işlem yapma yetkisine sahip olan bir aracı kuruluşta çalışıyor olmaları,

2- 4 yıllık lisans eğitimini tamamlamış olmaları,

3- 21 yaşını doldurmuş olmaları,

4- T.C. vatandaşı olmaları gerekmektedir.

Broker'lar hangi alanlarda çalışabilirler?

1- Özel şirket ve firmalarda portföy uzmanı

2- Özel şirket ve firmalarda yatırım uzmanı

3- Özel kuruluşlarda veya firmalarda ekonomi dallarında çalışabilirler.

Sözlükte broker ne anlama gelmektedir?

Simsar, komisyoncu, tefeci, tellal aracı, acenta

Broker ne demek? (Ekonomi)

Türkçe’ye simsar veya komisyoncu diye çevrilebilir. Her hangi bir konuda alıcı ve satıcıları bir araya getirerek ticari sözleşmenin yapılmasına aracılık eden kişi. Yaptığı aracılık hizmeti karşılığında bir gelir kazanır, buna komisyon adı verilir. Brokerler genellikle ileri derecede örgütlenmiş piyasalarda faaliyet gösterirler, döviz, menkul değer, emlak ve sigortacılık, bunların başında gelir.

Broker ile dealer arasındaki fark önemlidir. Dealer sattığı malı kendi nam ve hesabına satın almıştır, dolayısıyla piyasa rizikosunu yüklenmektedir. Oysa broker malı kendi nam ve hesabına satın almaz. O, sadece alıcı ile satıcı arasına girerek ticaretin yapılmasına aracılık eder. Karşılığında kazandığı para da kar değil, bir komisyondur.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç