Bradipne nedir?

Bradipne solunum hızının belirgin olarak düştüğü tıbbi bir durumdur.

Kişi çok yavaş nefes aldığından solunum hızı alışılmadık bir biçimde düşüktür. Ortalama bir yetişkinin solunum hızı dakikada 12 nefesin altına düştüğünde bu durum, anormal yavaş kabul edilir ve bradipne olarak tarif edilir.

Benzer şekilde, 1 yıl yaşına kadar bebekler dakikada yaklaşık 30 ile 60 arasında nefes alırlar. Solunum hızları dakikada 30' un altına düştüğünde solunum hızı normalden daha yavaş kabul edilir ve altta yatan tıbbi bir durumun işaretidir.

Basitçe açıklamak gerekirse solunum hızı normal aralığın altına düştüğünde bu durum bradipne olarak kabul edilir. Solunum hızındaki anormalliklerin, hipoventilasyonun bir formudur. Bradipnede solunum çabası sağlıklı solunumda gözlemlenenden daha fazladır.

Bradipne belirtileri

Sürekli yorgunluk hissi ve bozulmuş solunum (nefes darlığı) bradipnenin sık görülen semptomlarıdır. Kişi genellikle enerji eksikliğinden ve günlük basit işlerin ne kadar yorucu olduğundan şikayetçidir. Baş dönmesi, halsizlik, göğüste rahatsızlık hissi ve bayılacak gibi hissetmek düşük solunum hızının diğer belirtilerdir.

Bradipne nedenleri nelerdir?

Lupus ve romatoid artrit gibi durumlar sebebiyle ortaya çıkabilmektedir. Bu durum bağışıklık sisteminin sağlıklı dokularına zarar vermektedir. Yavaş solunum hastalığı olan bradipne genel olarak sıklıkla hipotiroidi hastalığı ile ilişkilendirilmektedir. Çünkü tiroid bezinin solunum hızı üzerinde etkisi vardır.

bradipne

Hipotiroidi yüksek miktarda tiroid hormonunun salgılanması sonucu oluşan bir hastalıktır. Ve bu hastalık solunumu yavaşlatarak bradipneye sebep olabilir. Ayrıca uykuda solunum durması olarak bilinen uyku apnesi de uykuda bradipne nöbetlerine yol açabilmektedir. Bu durumda solunum normal hızının altına düşer.

Depresyon tedavisinde ve çeşitli psikolojik hastalıkların tedavisinde kullanılan narkotik ilaçlar sinir sistemini etkileyerek beyin hızını yavaşlatır. Buna bağlı olarak da solunum da yavaşlayabilir ve bradipne oluşabilir. Aynı şekilde aşırı alkol tüketimi de buna sebep olabilmektedir. Beyindeki pıhtılaşmalar, beyin travmaları ve beyne oksijen akışını sağlayan yapıların bozukluğu durumlarında da bradipne görülebilmektedir. Azalmış kalp hızı, kalp krizleri ve kalp yetmezliği bradipneye sebep olan başka rahatsızlıklardır.

Hemokromatozis denilen hastalık ise fazla demir emilimine ve dokularda fazla demir birikimine sebep olur. Bu durum kalbin çalışması etkileyerek solunumu da etkiler ve bradipneye sebep olabilir. Elektrolitler kalbin düzenli çalışmasını sağlayan minerallerdir ve bunlarda ortaya çıkan dengesizler kalbin çalışmasını etkileyeceğinden solunumun yavaşlamasına yani bradipneye de sebep olabilmektedir. Tedavisinde ise bradipnenin altında yatan sebebe göre bir tedavi yöntemi geliştirilir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç