BPD nedir?

Switch ile biliopankreatik diversiyon (BPD) kısıtlayıcı ve emilim bozucu işlemlerden biridir. Bu ameliyat, sindirim sistemini değiştirerek kilo kaybına neden olur, böylece besinler ve yağlar vücut tarafından emilmez. Bu işlemin ilk bölümü esnasında, midenin boyutu gast-rek-tomi denilen bir işlemle cerrahi olarak küçültülür.

Mide içeriğinin ince bağırsağa bırakımını düzenleyen, pi-lo-rik kapak ve ince bağırsağın kısa ilk kısmı olan duo-de-num-un ön parçası yerinde bırakılır. Sindirim sisteminin bu kısmını korumak, sık yaşanan bir komplikasyon olan gastrik dumping sendromunu azaltılır. Switch ile BPD nin bir sonraki aşaması ince bağırsağın bölünmesidir. Bu adım, sindirim sisteminden geçen yiyecek akışını, safra ve pankreas sıvılarından ayırır. Bu işlem, ince bağırsaktaki besinlerin ve yağların kan dolaşıma geçişini azaltsa da, vücudun sindirim enzimlerini kullanmasına izin verir.

İnce bağırsağın iki kısmı bağırsak sisteminde daha ileriye, kalın bağırsağın yanına bağlanır. Bu gıdaların ve sindirim enzimlerinin karışmasına ve normal sindirime izin verir. Duodenal switch BPD karmaşık bir kilo verdirici işlemdir ve uzun vadeli kilo verişlerde başarısı ispatlanmıştır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç