BPA nedir?

Polikarbon, PVC gibi bazı plastiklerin ve biçimlendirildikten sonra sertleşebilen plastik hammaddelerin üretiminde kullanılan kimyasal bir maddedir. Genellikle Polikarbonat damacanalar, biberonlar, saklama kapları ile PVC kap ve şişelerin imalatında ve konserve kapları gibi kapların iç astarlamasında kullanılmaktadır.

İki tane fonksiyonel temel grubundan dolayı polikarbonat , zayıf fakat ölçülebilir, hormona benzer bir özellik gösterir, bundan dolayı gıda ambalajında kullanılması sağlıkla ilgili kuruluşlarda ve tüketicilerde kullanımıyla ilgili soru işaretleri oluşturmuştur. BPA fazla miktarda yiyecek ve içeceklere geçerse obesiteden tiroit hastalıklarına hatta kansere kadar giden birçok sağlık sorununa yol açabildiği konusunda ciddi bilimsel makaleler vardır. Aslında tartışılan BPA nın zararlı olup olmaması değil, Polikarbonat esaslı ambalajlardan suya veya diğer gıda maddelerine BPA nın karışıp karışmadığıdır.

Bazı hükümetler 2008 den beri BPA içeren polikarbonatlı ambalajları sağlık yönünden ne kadar güvenilir olduğunu sorgulamaya başladılar. Bunun için hem hükümetlerin sağlık Bakanlıkları, hem bu işlerle ilgili sanayi kuruluşları hem de akademisyenler değişik araştırmalar yapmışlardır. 2010 yılında ABD’de fda (Gıda ve İlaçla ilgili hükümet kurumu) hamilelikde ve yeni doğanlarda BPA nın zararlı olabileceği konusunda kuşkular duymaya başladı. Kanada BPA yı toksik madde olarak ilan eden ilk ülke oldu. Halen Avrupa Birliği ve Kanada da bebek biberonlarında BPA içeren polikarbonatların kullanımı yasaklanmıştır. Türkiye de Avrupa’yla beraber bebek biberonları konusundaki yasağa katılmıştır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç