Boyler nedir?

Degişik ısı kaynaklarından alınan suyu depolamaya, ihtiyaç olundugunda yüksek verimli sıcak su hazırlamaya yarayan mekanik tesisat elemanıdır.

Isı kaynaklarına örnek olarakta buhar kazanı , ısı pompası , güneş kollektörü , sıcak su kazanı veya elektrikli olarakta verilebilir. Boyler, buhar ve kızgın su sistemlerinden gelen buhar ve kızgın su ile, ayrıca güneş kolektörlerinden ve kalorifer sistemlerinden gelen sıcak su ile serpantin beslenerek kısa zamanda ihtiyacınız olan sıcak suyu hazırlar.

Boyler serpantini ısıtıcı akışkanın geçirildiği boru demetidir. Boyler serpantini, bakır (Cu), Demir (Fe) ve çekme çelik borudan imal edilebilir. Boyler izolasyonsuz olduğunda, konumlandırıldığı alanın özelliklerine göre, depolanan  sıcak suyun daha çabuk soğuması mümkündür.

Böyle durumlarda boyler izocam veya taş yünü ile izole (10 cm.) edilip üzeri galvaniz sac ile kaplanır. Bu sayede boyler ısı kaybı azaltılarak, ısı ve yakıt tasarrufu azami oranda sağlanmış olur.

Elektrikli boyler: Herhangi bir sıcak su kaynagı olmayan yerlerde örn. (ısı pompası , buhar kazanı , güneş kollektörü , sıcak su kazanı vs.) elektrik enerjisi ile çalışan boyler çeşitidir.

boyler

Hızlı boyler: Serpantinli boylerlere nazaran küçük hacimlerde ve daha kısa sürede ihtiyac olan sıcak suyu elde etmek amacı ile tasarlanmıştır.Dünyada ve ülkemizde son zamanlarda en çok kullanılan ve tavsiye edilen boyler çeşitlerinden biridir.

Klasik tip boyler (Cidarlı boyler): Geçmişten günümüze kadar yaygın olarak kullanılmış olan boyler çeşitidir ama kapladıgı alan ve sıcak su elde etme hızı yeni tip boylerlere nazaran yüksek oldugundan dolayı eski yaygınlıgını yitirmiştir.Boyler yüzeyi sıcak daldırma kaplı ve boyalı oldugundan dolayıda hijyenik açıdan pek uygun şartları taşıyamamaktadır.

Kombi boyler: Güneş enerjisinden faydalanılarak hijyenik sıcak su temini saglar.

Gömlekli boyler: Genellikle binalarda sıcak su ihtiyacını karşılamasında kullanılır.Boylerin ısıtıcı akışkanı buhar yada kalorifer kazanı olabilir.Genellikle kalorifer kazanları kullanılır.

Sözlükte "boyler" ne demek?

1. Kalorifer kazanının sıcaklığından yararlanarak, içindeki suyun ısıtıldığı depo.

Boyler kelimesinin ingilizcesi

boiler.
Köken: İngilizce

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç