Borax nedir?

Boraks, su, oksijen, sodyum ve bordan meydana gelen doğal bir mineraldir. Antiseptik, antifungal, antibiyotik özellikleriyle güçlü bir doğal dezenfektandır.

Mantar oluşumunu önlediğinden koku giderici olarak kullanılabilir, yine bu özelliğiyle küflenmeyi de önler. Doğal ev temizliğinde sıklıkla kullanılan bir maddedir. Beyazlatır, suyun kirecini azaltarak yumuşamasını sağlar. Sindirim yoluna zarar verebilir bu nedenle yutulmamalıdır, hatta doğal bir mineral olmasına rağmen vücut dengelerini bozmamak adına solumamak daha doğru olur.

Özellikleri: Sodyum borat beyaz olup, toz ve kristal halinde bulunabilir. Yoğunluğu 1,73 gr/cm3tür. Sodyum borat suda ve gliserinde çözünür. Fakat alkolde çözünmez. Boraks 75°C'de erimeye başlar. Eridikçe kristal suyunu kaybeder. 200°C'de kaynar. Sodyum, borat, kızıl derecede, boraks camı olarak adlandırılan camımsı kütle şeklinde erir.

borax

Birçok metalik bileşikler çözünmüş metalik iyonlara mahsus bir renkte boraks incisi vererek erimiş materyalde çözünebilir. Renklenmiş boraks incisinin meydana gelmesi bakır, nikel, demir ve krom gibi gerçek metal iyonlarının mevcudiyetini anlamak için analitik tahlilde kullanılır.

Bulunuşu: Sodyum borat, bazı yabancı madde ile birlikte sodyum borat bulunduran tabii boraksta bulunur. Sodyum borat, kolomanit (CaB3O4(OH)3.H2O), kernit (Na2B4O7.4H2O), uleksit (Na2B4O7 Ca2B6O11.16 H2O) gibi çok sayıdaki diğer borat minerallerinden de elde edilir.

Elde edilişi: Sodyum borat, tuzlu göl sularının buharlaştırılıp kristallendirilmesinden elde edilir. Boraks, laboratuvarda borik asit ile susuz sodyum karbonatı reaksiyona sokarak elde edilir.

Kullanılışı: Sodyum boratın çoğu, dayanıklı ve kırılmaz borsilikat camının imalatında kullanılır. Boraks aynı zamanda porselen minelemekte, boyalarda, kola ve tutkallarda, deterjanlarda kullanılır. Boraks suyun sertliğini gidermek için çamaşır ağartmasında, kaynakta eritici ve pas önleyici olarak kullanılır.

Bunlardan başka boraks tekstil boyacılığında, matbaacılıkta, donmayı geciktirmek için antifiriz olarak ve bitki öldürme ilacı olarak kullanılır. Az miktarda bor bazı bitki tiplerinin büyümesi için önemlidir.Topraktaki verimsizliği gidermek için toprağa boraks ilave edilir. Borakstan laboratuvarda analitik belirteç olarak da faydalanılabilir.

Boraks nerelerde kullanılır?

Çamaşır temizliğinde; Arap sabunu, doğal zeytinyağlı sabunla birlikte lekeli çamaşırlar için boraks, limon suyu ve sirke ekleyerek çamaşırlarınızı suya yatırabilir ve daha sonra yıkayabilirsiniz.

Bulaşık temizliğinde; Bir su bardağı kadar boraks ve bir su bardağı çamaşır sodasını karıştırdıktan sonra, 10 damla kadar portakal yağı, 5 damla limon yağı, 5 damla biberiye yağı ve 2 damla kekik yağı damlatın. Bu karışımı bulaşık suyuna yarım çay bardağı kadar karıştırdıktan sonra yıkama sırasında sirkeli su ile durulama işlemini gerçekleştirin. Ardından bir durulama daha yapmayı unutmayın.

Tuvalet temizliğinde; 1 fincan boraks ve bir fincan çamaşır sodasını karıştırdıktan sonra bu karışıma doğal sirke ekleyerek tuvalet ve klozetlerinizi temizleyebilirsiniz. Karışım kirli ve leke olan bölgelere döküldükten sonra fırçalanmalıdır.

Halı temizliğinde; Yarım su bardağı kadar boraks ve yarım su bardağı kadar karbonat karıştırıldıktan sonra kokan ve lekeli olan halılara karışımı serpin. Karışım kötü kokuyu ortadan kaldıracak ve bakteri, mantar gibi zararlıları yok edecektir. Serptikten birkaç saat sonra süpürmeyi unutmayın.

Boraks ayrıca;

• Ahşap koruma,
• Askeri, zırhlı araçlar,
• Atık temizleme,
• Cam elyafı ve borcam,
• Deterjan sanayi,
• Enerji sektörü,
• Kozmetik sanayinde kullanılmaktadır.

Borax ne demek?

İngilizce bir kelime olan "borax" Türkçe'de; İsim olarak kullanıldığında; "boraks" anlamına gelmektedir.

Boraks ne demek?

Sözlükteki anlamı: yoğunlaşmış bir borik asitten türeyen sodyum tuzu.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç