Bonzai nedir?

Bonzai; Japonca, Bon ve Sai kelimelerinden oluşmaktadır. Japonca'da Bon kelimesi "Tabak" ve Sai kelimeside "Ağaç, bitki" anlamına gelmektedir.

Özel tekniklerle ağaçların saksılar içinde budanarak ve bodurlaştırarak büyütülmesi sanatına verilen isimdir. Asıl adı "Bonsai" dir. Türkçe'de "Bonzai" olarak okunur ve okunuşla bilinir.

Bonzai otu ise; Saksılar içerisinde budanarak ve bodurlaştırılarak büyütülen ağacın üzerine çeşitli kimyasallar sıkılarak üretilen sentetik bir ot olup bir uyuşturucu türüdür. Bonzailer minyatür olmalarına rağmen çevremizde gördüğümüz ağaçlardan hiçbir farkları yoktur.

Özenle seçilen ağaç dalları, budanarak ve ilgiyle yetiştirilerek minyatür ağaç görünümü kazanır. Bonzai yetiştirmek biraz bahçecilik bilgisi ve sabır istemektedir.

Bonzai'nin tarihçesi

Bonsai sanatı Japonya'ya 7-9. yüzyıllarda Çin'den gelmiştirardır. P. Çin'de Penjing adı verilen ağaç minyatürleştirme sanatının binlerce yıllık geçmişi vardır. Yalnız penjing'in bir farkı venjing'de bir tek saksıda bir ağaç değil, örneğin birkaç minyatür ağacın gölgesinde oturan bir köylü tasvir edilmekteydi.

Bonzailerin önemi nedir?

Bonsailerde bir kültürün bir parçasını oluşturmaktadır ve büyük şehirlerde insanların doğaya olan özlemlerini minyatür olarak karşılamaktadırlar bu nedenle bonzailerin şehirde yaşayanlar için önemi büyüktür.

Bonzai çeşitleri

1. Süpürge şeklinde bonzai

2. Şelale şeklinde bonzai

3. Rüzgara açık şekildeki bonzai

Bonzai yetiştirirken dikkat edilmesi gerekenler

1. Toprağın nemliliğine,

2. Dışarda yetiştirilecekse iklime,

3. Seçilen saksının özelliklerine,

4. Işık miktarına,

5. Toprağın bol olmasına,

6. Düzenli gübreleme  ve sulanmasına dikkat edilmelidir.

Mame nedir?

En ufak bonzailere verilen isim "mame" yani Türkçe'deki adıyla "fasulye" dir.

Yamadori nedir?

Doğadan bulunan bonzaiye "Yamadori" denir. Yamadoriler iyi bir bakımla 3 sene gibi bir zamanda dal ve kök terbiyesiyle istediğiniz gibi yetişebilmektedirler.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç