BNC nedir?

BNC (Bouncer), kullanıcıların shell üzerinden IRC sunucularına bağlanmalarını sağlar. BNC, bir proxy server kurmanızı sağlamaz, zaten kendisi özellikleri kısmen kısıtlanmış bir proxy sunucur. BNC size bu hizmeti verirken sizin shell hesabınıza bağlanmanız gerekmez. Mirc, Pirc gibi IRC programlarını kullanarak BNC üzerinden istediğiniz sunucuya bağlanırsınız. BNC bu basit görevin yanında size eğlenceli ve işlevsel bazı özellikler de sunar.

Shell alıdığınız şirketin size verdiği imkanlar dahilinde yüzlerlerce vhost ve IP adresini kullanabilirsiniz yada kendi vhost ve ip adresinizi yaratabilirsiniz. Vhost sizin ip adresiniz yerine gözüken adreslerdir. İşte işin eğlenceli kısmı burası yani siz kendiniz alemin.en.kral.chatcisi.benim.com gibi bir adresi yada seni.seviyorum.fadime.com gibi bir adresi kendinize vhost olarak seçebilirsiniz. Bu özellikler shell aldığınız şirketin size sunuduğu imkanlara bağlı olarak değişkenlik gösterir. Bazı şirketler kendi oluşturdukları vhostların dışında vhost kullanılmasına izin vermezler, bazıları ise sadece size ait vhost(lar) oluştumanıza izin verirler.

BNC, sizin belirlediğiniz maximum kullanıcı sayısına ulaştığında başka bağlantılara izin vermez, sizin girdiğiniz vhostların dışında vhost kullanılmasını engeller, BNC üzerinden bağlantı sağlayan kullanıcının istediğinizde bağlantısını kesmenizi sağlar ve istediğiniz porttan bu hizmeti sunar.
BNC size kısmi bir koruma sağlar. Sizin gerçek IP adresiniz gözükmediği için D.O.S. saldırıları gibi saldırılardan korunmuş olursunuz. Ancak bu gizlenme sadece IRC sunucularında çalışır. BNC 'yi proxy sunularından ayıran en büyük özelliği ise budur.

En çok kullanılan bouncerlar BNC, psyBNC ve EzBounce 'dur. BNC diğer ikisine göre oldukça kısıtlı özelliklere sahiptir. psyBNC ve EzBounce daha çok işlevseldir. Ancak kullanım amacınıza göre en doğrusunu siz belirlemelisiniz. Sadece siz kullanacaksanız psyBNC gibi işlevsel bir bouncer kullanmak pek bir fayda sağlamaz. Aynı bouncer, beş ve üzeri kullanıcıya hizmet verecekse yada bir bouncer kurup diğer kullanıcılara açmayı düşünüyorsanız BNC pek size göre değil demektir.

BNC kullanımı

BNC 'nin kullanımı çok basittir. Bilmeniz gereken iki şey var. Birincisi, BNC 'niz hangi porttan bağlantı sağlıyor; ikincisi ise kullanıcı şifresi ve admin(supervisor) şifresi ne? Bunları bildikten sonra BNC 'ye bağlantı sağlayabilirsiniz. Admin şifrenizi bilmeden de BNC 'ye bağlantı sağlayabilirsiniz ancak BNC 'yi daha sağlıklı yönetmek ve kullanmak için bu şifreye ihtiyaç duyabilirsiniz.

BNC komutları

• Help: Kullanabileceğiniz tüm komutları listeler ve komutlar hakkında açıklamaları yazar. 
• CONN: Belirtilen sunucuya belirtilen porttan bağlanmanızı sağlar. Eğer bir şifre yazarsanız sunucuya bu şifre kullanılarak bağlanılmaya çalışılacaktır. IRCOP 'lar bu özelliği kullanabilir. 
• KEEPALIVEIRC: Bağlantınız koptuğu zaman tekrar BNC 'ye dönmenizi sağlar. Bu özelliği "OFF" yaparsanız IRC bağlantınız koptuğunda BNC bağlantınızda kopar. 
• IDENT: Eğer shell hesabınız destekliyorsa kullandığınız identi değiştirmenizi sağlar. 
• VIP: İzin verilen vhostlardan birini seçnemizi sağlar. Seçilen vhost üzerinden IRC 'ye bağlanılacaktır. 
• VDF: Konfigürasyon dosyasında belirtilen standart vhosta geçer. 
• VN: Shell şirketi tarafından belirlenen standart vhosta geçer. 
• MAIN: Sizi admin olarak tanıtır.

Sadece admin'in kullanabileceği komutlar

• BWHO: BNC 'ye bağlı bulunan kullanıcıları bağlantı zamanlarına göre sıralar. 
• BKILL: Belirtilen kullanıcının BNC bağlantısını kesmenizi sağlar. 
• DIE: BNC 'yi kapatır. 
• BDIE: Alternatif kapatma komutu. 
• ADDHOST: Adı ve IP adresi belirtilen vhostu BNC listesine eklemenizi sağlar. 
• LISTHOST: BNC 'nin izin verdiği vhostları listeler.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç